Dom przecięt(n)y - parterowy dom atrialny [WASZE PROJEKTY]
Jak wykroić z niewielkiej działki osłoniętą przestrzeń do odpoczynku? Jednym z rozwiązań jest zwrócenie się do popularnego w starożytności rozwiązania, czyli zaprojektowania atrium.
To projekt parterowego domu jednorodzinnego z centralnie usytuowanym atrium. Koncepcja ta powstała z myślą o potrzebach klientów - starszego małżeństwa. Architektowi zależało na funkcjonalnym rozplanowaniu przestrzeni, tak by wszędzie był łatwy dostęp. Bryła domu wypełnia sobą prawie cały dostępny teren działki, ale za to w jej wnętrzu znalazło się miejsce na przestronny taras, którego centrum wyznacza dorodne drzewo. Atrium dzieli dom na dwie części. W jednej z nich zaprojektowano strefę dzienną z salonem i kuchnią, w drugiej strefę nocną z sypialniami.
Centralne usytuowanie atrium otwiera dwie strefy domu w kierunku wewnętrznego tarasu-ogrodu potęgując wrażenie przestronności. Dodatkowo architekt zaplanował dwie drogi przejścia łączące poszczególnie części domu. Przeszklone korytarze biegną dwutorowo ze strefy dziennej w kierunku pokoju gościnnego i do sypialni. W takim układzie funkcjonalnym zarówno pokój gościnny, jak i sypialnia zyskały niezależne połączenie z centralną częścią domu.
Dom przecięt(n)y
Zamysł funkcjonalny wpłynął na kształt i ekspresję bryły. Od strony drogi budynek wygląda niczym twierdza. W tym kierunku wychodzi dość wąskie, pasmowe okno. Wrażenie oddzielenia domu od drogi potęguje zastosowanie ciemnej okładziny na fasadzie. Przecięcie bryły domu na dwie strefy funkcjonalne zostało podkreślone w projekcie fasady. Biały tynk skontrastowano w tym przypadku z antracytową cegłą. Gest przecięcia uczynił dość klasyczną formę domu z dwuspadowym dachem nieprzeciętną.
Projekt: Perscripta Jeremiasz Złotecki
Skomentuj:
Dom przecięt(n)y - parterowy dom atrialny [WASZE PROJEKTY]