Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biurko (nie) dla każdego. Nowoczesne biuro według IKEA

red.

Zaprojektować wygodne biuro dla 500 pracowników i dostosować je do różnych form pracy to nie lada wyzwanie. Stanęła przed nim IKEA tworząc nowy biurowiec w Poznaniu. Wnętrze zostało zaaranżowane zgodnie z założeniami metody Activity Based Workplace.

Activity Based Workplace to jeszcze jedna nazwa określająca metodę projektowania, która wynika z obserwacji dzisiejszego środowiska pracy, zachowań i potrzeb pracowników. To podejście bliskie metodzie design thinking, która wychodzi od empatii, obserwacji i dopasowania projektowanej przestrzeni lub usługi do przyszłego użytkownika. Wielu architektów powie w tym miejscu: nihil novi, to przecież zasady, które od dawna wyznaczają tryb projektowej pracy. A jednak biura aranżowano przeważnie według jednej sztancy. I chociaż ta formuła nie zawsze zależała od architekta, a często wynikała z wytycznych narzuconych przez inwestorów, to nowe koncepcje przyczyniają się do zmiany sposobu, w jaki postrzega się środowisko pracy. Metoda projektowa Activity Based Workplace to próba odpowiedzi i dostosowania się do zachodzących zmian.

Nowe biuro IKEA w Poznaniu - tu wspólnie pracuje 500 osób

Standardy Activity Based Workplace zostały zaadaptowane w projekcie nowego biura dla pracowników IKEA Business Service Center w Poznaniu. Całe biuro i wszystkie stanowiska pracy przystosowane są dla osób z różnymi odmianami niepełnosprawności. Za projekt wnętrz odpowiadają Joelle Czajkowska i Katarzyna Czesnar - projektantki współpracujące z IKEA.

Wnętrze nowego biura IKEA w Poznaniu zaprojektowano zgodnie z ideą Activity Based Workplace
mat. prasowe

Budynek znajduje się na poznańskim Franowie i sąsiaduje ze sklepem IKEA. Wprowadziło się do niego 500 pracowników. W ciągu kolejnych pięciu lat firma zamierza podwoić liczbę zatrudnionych, co uwzględnia projekt architektoniczny. Powierzchnia całkowita przestrzeni biurowej zlokalizowanej na I piętrze budynku to 7950 mkw., z czego część na najbliższe lata przeznaczona jest na wynajem (2200 mkw.). Biuro zostało wykończone w standardzie Breeam Excellent i posiada proekologiczne rozwiązania. Atutem budynku są duże okna wzdłuż całej fasady dające naturalne oświetlenie oraz dwa patia wewnętrzne z roślinnością.

Przestrzeń biurowa skrojona na miarę

Zmienia się sposób myślenia o organizacji przestrzeni biurowej. Wzrost znaczenia pracy projektowej, współtworzenie, komunikacja międzynarodowa, coraz częściej praktykowana praca z domu i współpraca z zewnętrznymi ekspertami sprawiają, że tradycyjne biura „starzeją się” w szybkim tempie. Faktem staje się większa otwartość na rozwijanie kompetencji i naturalnych predyspozycji pracowników, uważność na ich potrzeby, zrównoważony rozwój, dbałość o zdrowie i kondycję. To nieuchronna zmiana orientacji z zaspokajania potrzeb firmy na myślenie o komforcie pracowników. IKEA World of Working (IWOW) jest organizacją będącą częścią IKEA Services AB z siedzibą w Szwecji. Jej zadaniem jest kreowanie lepszych warunków codziennej pracy w biurze.

IWOW wspiera pozostałe organizacje należące do Grupy IKEA we wdrażaniu konceptu Activity Based Workplace w swoich biurach, za cel stawiając sobie, aby wszystkie nowo powstające przestrzenie biurowe były projektowane zgodnie z jego założeniami, za każdym razem indywidualnie dopasowując się do lokalnych potrzeb. Pierwsze takie miejsce zaprojektowane zostało kilka lat temu w sąsiedztwie sklepu IKEA w Malmo w Szwecji. Teraz IKEA wdraża koncepcję ABW w kolejnych krajach: 30 listopada otwarte zostało pierwsze takie biuro poza granicami Szwecji - nowa siedziba dla 500 pracowników IKEA BSC w Poznaniu, w kolejce czekają zaś biura zlokalizowane m.in. w Niemczech, Francji i Chinach.

Czym jest Activity Based Workplace?

Activity Based Workplace to wybiegające w przyszłość myślenie o zmieniającej się specyfice pracy i potrzebach pracownika. W konsekwencji tych zmian przestrzenie biurowe powinny być dziś projektowane inaczej, podzielone na różne strefy. Activity Based Workplace opiera się w dużej mierze na analizie zadań, które wykonują pracownicy każdego dnia oraz czasu ich trwania. Według badań czynności pochłaniające nam najwięcej czasu w biurze to: odbieranie poczty i odpowiadanie na korespondencję, czytanie, nauka, rozmowy telefoniczne, praca nad budżetem, rozmowy projektowe, spotkania zarządu, warsztaty, rozmowy przez Skype i inne komunikatory. W projektowaniu biura według nowych zasad ważne jest też, jaki cel chcemy osiągnąć - jeśli chcemy sprawić, by pracownicy bardziej intensywnie z sobą współpracowali, powinna powstać strefa umożliwiająca wspólną pracę nad projektem. Jeśli zależy nam na zwiększeniu kreatywności, potrzebna jest przestrzeń otwarta, dynamiczna, z miejscami sprzyjającymi burzy mózgów lub działaniom twórczym, spontanicznym, nieograniczającym ruchów. Otoczenie, w którym pracujemy powinno wspierać nasze potrzeby i stwarzać warunki do komfortowej dla naszego umysłu pracy.

Wnętrze nowego biura IKEA w Poznaniu zaprojektowano zgodnie z ideą Activity Based Workplace
Wnętrze nowego biura IKEA w Poznaniu zaprojektowano zgodnie z ideą Activity Based Workplace
mat. prasowe

Biuro bez biurka

Czy tradycyjne biuro jest w stanie sprostać tym wyzwaniom? Tylko 54% badanych pracowników potwierdza, że ich dotychczasowe miejsce pracy pomaga im w byciu produktywnym. IKEA World of Working bazując na przeprowadzonych badaniach, opracowała nowy koncept biura spełniający założenia Activity Based Workplace. Opiera się on na podziale przestrzeni biurowej na kilka obszarów, z których pracownicy wybierają ten, który odpowiada akurat danej formie aktywności: Base Camp (miejsca przystosowane do pracy indywidualnej, nie wymagającej absolutnej ciszy i skupienia, wyposażone w ergonomiczne krzesła oraz biurka z regulowaną wysokością blatu, najczęściej w dwa monitory), Open Collaboration (otwarta przestrzeń do każdego rodzaju pracy zespołowej, ale także służąca do pracy indywidualnej, wyposażona w różne rodzaje siedzisk: od wygodnych sof po ergonomiczne krzesła, stoły, mobilne ekrany, i tablice itp.), Virtual Collaboration (miejsca przystosowane do udziału w tele- i video konferencji, indywidualne stanowiska wyposażone w ergonomiczne fotele), High Focus (miejsce przeznaczone do pracy indywidualnej wymagającej pełnej koncentracji, strefa wolna od spotkań i rozmów telefonicznych, gdzie stanowiska pracy oddzielone są parawanami akustycznymi), Chatbox (pomieszczenie zaprojektowane do prowadzenia poufnych rozmów lub połączeń telefonicznych).

Wnętrze nowego biura IKEA w Poznaniu zaprojektowano zgodnie z ideą Activity Based Workplace
Wnętrze nowego biura IKEA w Poznaniu zaprojektowano zgodnie z ideą Activity Based Workplace
mat. prasowe

Zmiana przyzwyczajeń

Specjaliści IKEA podkreślają, że aby możliwa była adaptacja idei Activity Based Workplace, zmiany muszą zajść równolegle w trzech obszarach: fizycznym (projekt architektoniczny i aranżacji przestrzeni biurowej zgodny z nowymi założeniami), technologicznym (nowe podłączenia informatyczne, dostępność dużej przepustowości sieci wi-fi w całym budynku, laptopy i telefony komórkowe dla wszystkich pracowników), ale również w mentalnym. Koncepcja ABW uwzględnia zatem nie tylko zmiany architektoniczne w organizacji miejsc pracy, ale przede wszystkim przygotowanie pracowników do nowego myślenia o „biurze bez biurka”.

    Więcej o:

Skomentuj:

Biurko (nie) dla każdego. Nowoczesne biuro według IKEA