Kolejne wieżowce w centrum Warszawy. Plan uchwalony
Na nic zdały się protesty mieszkańców warszawskiego Śródmieścia i przygotowane przez aktywistów ekspertyzy. Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania rejonu ul. Poznańskiej.
Uchwalenie planu otwiera drogę do budowy pięciu wieżowców w rejonie ulicy Poznańskiej i nadbudowy dwóch pozostałych: Marriotta i dawnego Elektrimu do wysokości 160 metrów. To zielone światło dla nowych drapaczy chmur o wysokości 235 i 220 metrów. Ponadto na działce, na której dawniej mieściło się liceum im. Klementyny Hoffmanowej, mają stanąć dwa wysokościowce mierzące kolejno 160 i 180 metrów. Vis-à-vis nowych, biurowych inwestycji, na terenie będącym własnością warszawskiej kurii, planowana jest budowa 170-metrowego wieżowca - ochrzczonego przez przeciwników przydomkiem "Nycz Tower" (od nazwiska kardynała, arcybiskupa warszawskiego Kazimierza Nycza).
Spór o kształt centrum miasta i nowe wieżowce
Przeciwko uchwaleniu planu występowali mieszkańcy warszawskiego Śródmieścia. Argumentowali swoje racje prawem do godnego życia w centrum Warszawy. Niedługo nie zostanie tu nic innego niż biurowce, jadłodajnie i banki - wyliczali. Ponadto nowe inwestycje zwiększą ruch samochodowy w i tak zakorkowanym centrum miasta, co wpłynie negatywnie na jakość powietrza.
Na opieszałość urzędników narzekał Krzysztof Tyszkiewicz z BBI Development. Nie ma w tym przesady, bowiem proces uchwalania planu dla tej części Warszawy trwa już 7 lat. Krzysztof Tyszkiewicz mówił o tym, że wieżowce będą miały różnorodne funkcje i sprawią, że śródmieście pozostanie żywe. Dodał, że centrum powinno rozbudowywać się w rejonie dawnej ściany zachodniej. Argumentem za nowym planem jest dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Można tu dojechać bez większych problemów z każdego zakątka miasta.
Mieszkańcy i aktywiści postulowali uchwalenie części planu obejmującej teren niskiej zabudowy między ulicą Marszałkowską a Emilii Plater oraz ponowne rozważenie zapisów dla części, w której mają stanąć wieżowce. Rada Miasta uchwaliła jednak plan w całości. Za głosowały 43 osoby, przeciwko jedna, a siedmiu radnych wstrzymało się od głosu.
MJN składa wniosek o unieważnienie planu
Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" zarzuca ratuszowi niekompetencję i nierzetelność. Członkowie MJN zaznaczają, że plan zagospodarowania przestrzennego w ocenie skutków środowiskowych odnosi się do nieaktualnych aktów prawnych. Nazywają nowo przyjęty dokument bublem prawnym, który można łatwo zaskarżyć. Aktywiści nie pozostają przy tym gołosłowni i składają wniosek do Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery o unieważnienie uchwały przyjmującej plan zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego.
Skomentuj:
Kolejne wieżowce w centrum Warszawy. Plan uchwalony