Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki powołany do życia
Minister kultury Piotr Gliński powołał do życia Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Na czele państwowej instytucji, która ma przyczynić się do poprawy ładu przestrzennego w Polsce, stanął wybitny architekt Bolesław Stelmach.


Powstanie nowej instytucji argumentowane jest koniecznością zadbania o jakość przestrzeni w Polsce. Chodzi również o systemowe działania na rzecz edukacji i kształtowania kultury architektonicznej. Zadania podejmowane przez instytut mają być odpowiedzią na ogromny kryzys polskiej przestrzeni, mający wpływ na jakość życia obywateli — czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego.
Głównymi zadaniami nowej instytucji będzie:
Prowadzenie badań nad historyczną i współczesną architekturą, urbanistyką oraz planowaniem przestrzennym, upowszechnianie wiedzy z zakresu tych dyscyplin i wiedzy o dobrach kultury z nimi związanych, w tym prowadzenie działań edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych.
Instytut będzie pełnił rolę badawczą i edukacyjną. List intencyjny w sprawie powołania Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki podpisał na początku listopada resort infrastruktury i budownictwa. W dokumencie podkreślano, że nowa instytucja ma wspierać realizację programu Mieszkanie Plus. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki rozpocznie działalność na początku 2018 roku.
Bolesław Stelmach powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora instytutu jest laureatem Honorowej Nagrody SARP z 2010 roku. Był nominowany kilkakrotnie do europejskiej nagrody im. Miesa van der Rohe, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2015 roku i brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. W tym roku został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii: architektura.
Obecnie tworzą się struktury nowej instytucji. Bolesław Stelmach zaprasza osoby zajmujące się architekturą do współpracy.
Zachęcamy do przeczytania rozmowy z Bolesławem Stelmachem >>>
- Więcej o:
Sprzeczna 4 - manifest nowoczesnej prefabrykacji
"Dziennik podróży" Bolesława Stelmacha wśród najlepiej zaprojektowanych książek na świecie
Centrum Spotkania Kultur - nowy budynek z 40-letnią historią
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację