Modernizm arkadowy i reklamy kurczaków. Tak zmienia się dawny Pałac Ślubów w Sosnowcu
Metamorfoza dawnego Pałacu Ślubów w Sosnowcu przypomina przebudowę Skopje w mikroskali. W stolicy Macedonii brutalizm ubrano w szaty pseudo-antyku. Do budynku zaprojektowanego przez Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę doklejono gipsowe arkady w kolorze ecru.
Pałac Ślubów działał w tym budynku od 1965 roku. Modernistyczną bryłę ze zbrojonego betonu z charakterystycznymi nadwieszonymi nad parterem podcieniami zaprojektował duet wybitnych architektów. Henryk Buszko i Aleksander Franta znani są z takich realizacji jak np. osiedle Tysiąclecia i osiedle Gwiazdy w Katowicach czy kompleks uzdrowiska w Ustroniu.
Ratusz w Sosnowcu długo szukał kupca. Miastu zależało na tym, by jak najszybciej sprzedać nieruchomość. Cenę wywoławczą ustalono na 1,1 mln złotych. W zeszłym roku dawny Pałac Ślubów zmienił właściciela — transakcja opiewała na 618 tys. zł. W wyniku remontu przeszklenia w parterze zyskały gipsowe obramowania przypominające arkady. Fasadę przystrojono w kolumienki.
Z rozmowy dziennikarza "Gazety Wyborczej" Piotra Purzyńskiego z nowym właścicielem dowiadujemy się, że w budynku zostanie otwarta restauracja oraz fast food z pieczonymi kurczakami. Natomiast na piętrze będzie działał elitarny klub rozrywkowy (wstęp od 21. roku życia). Jacek Barański ze spółki Invest Heaven - właściciel kilku knajp w Sosnowcu tłumaczył, że arkadowy stelaż to forma reklamy. Zamiast zaklejać okna foliami przedsiębiorcy zdecydowali się na dekorację, która przyciągnie uwagę. Stelaż nie jest trwale zespolony z budynkiem, więc można go w każdej chwili rozebrać. Takiego obrotu spraw właściciel jednak nie deklaruje.
Być może gdybyśmy wybrali kolor brązowy, a nie ecru, stelaż w ogóle nie byłby widoczny. Z drugiej strony chcieliśmy, by rzucał się w oczy
— tłumaczy swój zamysł przedsiębiorca.
Arkadowy stelaż w parterze to nie jedyny gwałt dokonany na oryginale. Do tego trzeba dołożyć schody frontowe obite blachą, na których docelowo mają się pojawić czarne maty antypoślizgowe podświetlone ledami. Nie obyło się również bez dobudówki z pustaków przy schodach na piętrze. I tak modernistyczny budynek z charakterystycznymi podcieniami zaprojektowany przez duet wybitnych architektów przemienił się w... Makabryłę.
- Więcej o:
Makabryłą w starą willę. Koszmarna przebudowa w Zakopanem
Nowe zamki w Polsce stoją nie tylko w Stobnicy. Współczesne twierdze budujemy z cegły i styropianu
Brutalizm zmieniony w grecką świątynię - Architektura w obliczu rewolucji
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie