Zabudowa zagrodowa na Kaszubach w nowoczesnej odsłonie [PROJEKT]
Na malowniczej działce o powierzchni 6 hektarów architekci opracowali rozbudowę domu jednorodzinnego, projekt nowego budynku gospodarczego wraz z gabinetem i przebudowę stodoły, w której zaplanowano basen. Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski komponując układ zabudowy zagrodowej czerpali z otoczenia, wykorzystując w projekcie lokalne materiały.
Obiekt zlokalizowany jest we wsi Kożyczkowo, w gminie Chmielno, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody doliny rzeki Łeby oraz w strefie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Projektowane założenie stanowi jedynie część dużej, ponad sześciohektarowej działki, w skład której wchodzą okoliczne stawy, jeziora oraz cenne przyrodniczo torfowiska.
Nie tylko dom jednorodzinny
Zaprojektowany układ zabudowań służy na co dzień trzyosobowej rodzinie, lecz okresowo staje się miejscem spotkań kilkudziesięcioosobowej grupy rodziny i przyjaciół. Takie założenie stało się bezpośrednią przyczyną stworzenia kompleksu budynków o odmiennej funkcji przy zachowaniu spójnego charakteru zabudowy zagrodowej, pierwotnie składającej się z części mieszkalnej oraz zabudowań gospodarskich, bardzo charakterystycznej dla tego regionu Polski - tu jednak w nieco przetworzonej, współczesnej wersji.
Kompleks składa się z budynku mieszkalnego jednorodzinnego, poddanego rozbudowie, budynku XIX-wiecznej stodoły, który w nowej funkcji stanowi miejsce spotkań i rozrywki z częścią basenową i pokojami gościnnymi oraz nowo projektowanego budynku gospodarczego ze studiem do pracy.
Ściany zewnętrzne z głazów narzutowych
Poszczególne fragmenty rozbudowy zostały wpisane w kontekst miejsca, przy wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu oraz lokalnych materiałów. Pobliski teren obfituje w polodowcowe głazy narzutowe - na działce można odnaleźć wiele znacznych rozmiarów kamieni, dzięki czemu materiał ten został wykorzystany do wznoszenia ścian zewnętrznych, charakterystycznej metody budowania stosowanej również dziś. Drewniane okładziny fasad, duże przeszklenia oraz kontrastujące okładziny ze stali cortenowskiej stanowią współczesny przekaz oraz kreują nowoczesny obraz architektury. Z biegiem lat drewno i corten będą pokrywać się naturalną patyną, co stanowi zamierzony efekt.
Projekt: Pracownia architektury / wnętrz INTERURBAN – Weronika Juszczyk, Łukasz Piankowski
Powierzchnia użytkowa zabudowań: 435 mkw.
Skomentuj:
Zabudowa zagrodowa na Kaszubach w nowoczesnej odsłonie [PROJEKT]