Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zwycięski projekt kolumbarium w Radomiu. Powstanie 2 tys. nowych nisz na urny

red
Zwycięska koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zespołu kolumbariów na cmentarzu komunalnym w Radomiu przy ulicy Firleja 45 wraz z koncepcją zmiany elewacji budynku i chłodni - projekt: BDR Architekci

Warszawska pracownia BDR Architekci wygrała konkurs na projekt kolumbarium na radomskim cmentarzu komunalnym. Oszczędna w wyrazie koncepcja zakłada powstanie 2 tys. nowych nisz oraz obudowę istniejącej chłodni.

Do konkursu na projekt kolumbarium organizowany przez SARP zgłosiły się 23 pracownie, ostatecznie swoje prace złożyło 8 z nich. Pierwsze miejsce zdobył projekt nadesłany przez biuro BDR Architekci, drugą nagrodą wyróżniono pracownię Rewizja z Wrocławia, a trzecie miejsce przyznano koncepcji Rafała Sokołowskiego z Pabianic.

Kolumbarium powstanie na terenie przeznaczonym w latach 70. i 80. pod budowę wielowyznaniowej kaplicy cmentarnej, do tej pory niezrealizowaną. Nowe zabudowania zaplanowano na powierzchni 4100 mkw. Zwycięski projekt zakłada budowę grobowców na planie prostokąta, w których wnętrzu powstanie 2 tys. nowych miejsc pochówku. Grobowiec utworzą ściany wykonane z betonowych prefabrykatów o wysokości 3 metrów z trzema rzędami nisz. Wewnątrz zabudowań zaplanowano place, miejsca pamięci i kontemplacji.

Miejsce kontemplacji - założenia zwycięskiego projektu

Pracownia BDR Architekci skomponowała przestrzeń upamiętnienia pozostającą w kontakcie z przyrodą, wywołującą nastrój kontemplacji i zadumy. Zaprojektowano mniejsze komnaty cmentarne tworzące kameralne przestrzenie, ułatwiające skupienie i  odnalezienie prochów bliskiej osoby.

Każdą komnatę tworzą ściany upamiętnień, po których z biegiem dnia przesuwają się cienie rosnących wewnątrz drzew. Komnaty cmentarne oraz budynek chłodni tworzą zwarty układ, którego centrum jest plac cmentarny. Plac ten ma szansę stać się miejscem przyszłych obrzędów pogrzebowych i ekumeniczną przestrzenią skupienia dla całego cmentarza. Konstrukcja kolumbariów została zaprojektowana z użyciem betonowych prefabrykatów. Całość zostanie wykończona bloczkami z jasnoszarego  piaskowca szydłowieckiego.

Zwycięska koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zespołu kolumbariów na cmentarzu komunalnym w Radomiu przy ulicy Firleja 45 wraz z koncepcją zmiany elewacji budynku i chłodni - projekt: BDR Architekci

Przywrócenie centralnej osi cmentarza

Przy projektowaniu miejsca upamiętnienia ważne było przywrócenie centralnej kompozycji cmentarza. Założenie to zrealizowano poprzez nowe zakończenie głównej osi prowadzącej od bramy wejściowej do sali niezrealizowanej kaplicy cmentarnej. W jej miejsce zaprojektowano plac cmentarny kończący główną oś kompozycyjną. Pozostałe osie zostały zakończone mniejszymi placami, otwartymi na przestrzeń cmentarza. Kompozycję dopełniają pola zieleni okalające prostopadłościenne bloki kolumbariów. Główna oś została obsadzona aleją drzew. Dokumentacja projektowa ma zostać przygotowana w 2018 roku, a pierwsze prace budowlane planowane są na początek 2019 roku.

Coraz większe zapotrzebowanie na budowę kolumbariów

Jeszcze trzy lata temu na cmentarzu w Radomiu nie było ani jednego grobu urnowego. W 2015 roku chowano już 10 urn miesięcznie, a rok temu liczba ta wzrosła do 15-20 urn, co zaznaczył wiceprezydent Radomia Kondrad Frysztak.

Budowa kolumbariów pozwala zaoszczędzić przestrzeń, co nie jest bez znaczenia, ponieważ cmentarze w Polsce rozrastają się w szybkim tempie. Można to zauważyć na przykładzie radomskiej nekropolii, która już dziś zajmuje 30 hektarów, a w jej obrębie pochowanych jest 41 tys. osób w około 29 tys. grobach. Cmentarz na Firleju co cztery lata powiększa się o 2 hektary. Tradycyjne groby zajmują o wiele więcej przestrzeni niż nisze, w których składane są urny z prochami. Ponadto pochówek urnowy jest tańszy od tradycyjnego, zakup niszy kosztuje od 4100 do 4300 zł. Tymczasem miejsce na cmentarzu wyceniane jest na 1134 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty budowy grobu i wybetonowanie piwnicy, w której zostanie złożona trumna. Za budową kolumbarium przemawiają nie tylko względy ekonomiczne. Jeśli w Polsce powstawałyby zbiorowe grobowce utrzymane w spójnej stylistyce, to z pewnością podniósłby się poziom estetyczny miejskich nekropolii, dziś pozostawiający wiele do życzenia.

ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT >>> 

Autorzy zwycięskiego projektu pracownia BDR Architekci: Konrad Basan, Paweł Dadok, Michał Rogowski, Maria Roj

Współpraca: Ewa Mucha, Agata Trela

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Pierwsza ławka dla matek karmiących w Radomiu. Będą kolejne
Natalia Romik: Architektura nie czeka na zmiany, ona się po prostu rujnuje [WYWIAD]
Betonowa nekropolia w Hiszpanii. Cmentarz w mieście Igualada

Skomentuj:

Zwycięski projekt kolumbarium w Radomiu. Powstanie 2 tys. nowych nisz na urny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej