Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

SunGarden - energooszczędny dom w Poznaniu

red

SunGarden to kompaktowy i energooszczędny dom jednorodzinny z garażem i słonecznym tarasem wkomponowanymi w bryłę budynku. Autorami projektu są architekci z pracowni menthol architects: Liliana Krzycka, Katarzyna Turza-Rachwał, Adam Rachwał i Rafał Pieszko.

SunGarden - jednorodzinny dom w Poznaniu, projekt: menthol architects
SunGarden - jednorodzinny dom w Poznaniu, projekt: menthol architects
fot. Przemysław Turlej

Budynek na ogrzewanie i wentylację rocznie potrzebuje tylko 35kWh na mkw powierzchni. Jest to prawie 3 razy mniej w porównaniu do powszechnie przyjętego standardu nowego budynku jednorodzinnego, jednocześnie koszty budowy domu są takie same.

Wejście na działkę zlokalizowane jest od strony południowej, co ogranicza użytkowanie ogrodu od strony ulicy. Ze względu na to ograniczenie zapewniono mieszkańcom dodatkową prywatną przestrzeń w postaci tarasu umiejscowionego na piętrze nad garażem. Przestrzeń tarasu w części zadaszona jest dachem oraz ograniczona ścianami od strony ulicy. Zapewnia to prywatność i ochronę przed deszczem. Ściany tarasu mają też inne praktyczne zastosowanie i są używane przez mieszkańców do projekcji filmowych. W zadaszenie tarasu wbudowano również specjalną konstrukcję do podwieszania huśtawki lub hamaka. Taras ma zapewniony wgląd do ogrodu dzięki otworowi w ścianie ze szklaną barierką, wgląd na ulicę możliwy jest dzięki specjalnej lukarnie.

Sungarden - schemat
Sungarden - schemat
projekt: menthol architects

Wysoka i przestronna sypialnia dzięki zastosowaniu nietypowego dachu

Dom zaprojektowano na rzucie kwadratu. Na parterze zlokalizowany został przestronny pokój dzienny z przestrzenią jadalni i z kuchnią częściowo wydzieloną pełną ścianą, łazienka oraz pomieszczenie techniczne. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, gabinet oraz pralnia i łazienka. Konstrukcja domu to ściany z pustaków z ceramiki poryzowanej ocieplone styropianem grafitowym. Strop garażu, ze względu na pożądane wydzielenie termiczne od bryły budynku, został wykonany w konstrukcji drewnianej. Budynek jest przykryty dachem pilastym w konstrukcji drewnianej z pokryciem z paneli z blachy na rąbek. Kształt dachu pozwolił na zwiększenie wysokości sypialni, co powiększa optycznie przestrzeń pokoju oraz daje możliwość wydzielenia antresoli.

Sungarden - przekrój
Sungarden - rzuty
projekt: menthol architects

Brak ogrodzenia na granicy działki

Kolorystykę budynku stanowią biele i szarości. Ściany zewnętrzne budynku wykończone zostały tynkiem w kolorze białym. Wszystkie okna domu mają proporcje kwadratu. Idea rozmieszczenia otworów okiennych na elewacjach zakłada optymalne wykorzystanie energii słonecznej oraz kadrowanie widoków na otaczający ogród z brzózkami. Każdy pokój doświetlony jest przynajmniej dwoma otwieralnymi oknami zorientowanymi na różne strony świata. Niektóre z okien umieszczone zostały głębiej w ścianie, tworząc glify okienne, które stanowią element dekoracyjny i lepiej ukierunkowują promienie słoneczne do wnętrza (tzw. „łapacze światła”). Glify okienne wykończone zostały tynkiem w kolorze srebrno-szarym, który mieni się w promieniach słońca. Frontowe ogrodzenie i żywopłot zostały cofnięte w głąb działki i znajdują się na linii elewacji domu. Dzięki temu cała strefa wejściowa domu otwarta jest na chodnik i ulicę; stanowi ona półprywatną przestrzeń publiczną i łamie powszechnie obowiązującą tradycję budowy ogrodzenia na granicy działki, co wydaje się lepszym rozwiązaniem dla pierzei z zabudową jednorodzinną.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Projekt: menthol architects: Liliana Krzycka, Katarzyna Turza-Rachwał, Adam Rachwał, Rafał Pieszko

Konstrukcja: Andrzej Klaczyński

Powierzchnia użytkowa: 137, 5 mkw. (bez garażu i tarasów) 

Skomentuj:

SunGarden - energooszczędny dom w Poznaniu