Sklep sieci Biedronka w zabytkowym budynku w Łodzi
Dawniej w ceglanym budynku przy ulicy Ogrodowej w Łodzi mieściła się stołówka i dom kultury dla pracowników fabryki Izraela Poznańskiego. Dziś budynek wyremontowano, a w środku od 21 września zacznie działać sklep sieci Biedronka.
Budynek znajduje się naprzeciwko kompleksu pofabrycznego Izraela Poznańskiego zamienionego w centrum handlowe Manufaktura. Już wcześniej w tym miejscu działała Biedronka, później sklep zamknięto na czas remontu.
Portugalska sieć sklepów przyzwyczaiła nas do jaskrawożółtych pawilonów rzucających się z daleka w oczy. Agresywne szyldy i fasady dyskontów psują krajobraz miasta. Okazuje się, że przy odrobinie dobrej woli sklepy te mogą wyglądać inaczej i nadal dobrze funkcjonować na rynku. W wypadku Biedronki przy ulicy Ogrodowej w Łodzi nie było odwrotu, należało podporządkować się zaleceniom konserwatororskim. Jak widać ograniczenia mogą wyjść nam wszystkim na dobre. Zmianę oceniła pozytywnie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, komentując na Instagramie:
Biedronka, robicie to bardzo dobrze:). Cieszę się, że w rewitalizację #lodzi włącza się coraz więcej firm i instytucji. Razem zmieniamy nasze miasto.
Niestety, nie zawsze myśli się o tym, jak obecność nowego sklepu budowanego najczęściej w formie hali z żółtą fasadą wpłynie na obraz otoczenia. Jednym z lekarstw może być ustawa krajobrazowa - jej zakres określają samorządy. Tak się składa, że Łódź jest pierwszym miastem, które przyjęło uchwałę krajobrazową (16.11.2016). Przewidziano w niej okres pięciu lat na dostosowanie tablic i formatów reklamowych.
Nie tylko o estetykę w przestrzeni miejskiej chodzi
Innym tematem wykraczającym poza zagadnienia estetyki jest komercjalizacja budynków położonych w atrakcyjnych lokalizacjach i przekształcania ich dotychczasowej funkcji zgodnie z interesami hojnego najemcy. Taka rewitalizacja, oprócz aspektu architektonicznego, ma również ten społeczny. Nie trzeba w tym miejscu przypominać losu warszawskiego kina Femina. W jego miejscu pojawił się sklep firmy Jeronimo Martins. Stało się tak w wyniku reprywatyzacji, chwilę po tym, jak prawa do zarządzania kamienicą przejęli spadkobiercy przedwojennych właścicieli. Wówczas czynsz został znacząco podniesiony i funkcjonujące wewnątrz kino nie było w stanie go opłacić.
- Więcej o:
Pałace ZUS
Nowe zamki w Polsce stoją nie tylko w Stobnicy. Współczesne twierdze budujemy z cegły i styropianu
"Raj mieszkaniowy" od dewelopera. Slogany vs rzeczywistość
Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach