Dom "Pół-parterowy"
Ta nietypowa realizacja łączy zalety domu parterowego z domem piętrowym. Projekt opracowali architekci z biura Z3Z Architekci.
Budynek składa się z dwóch brył. Wyższej z dachem dwuspadowym i niższej z dachem płaskim. Założenia do projektowania odpowiadały w pewnym sensie wytycznym dla domu parterowego. Główne pomieszczenia potrzebne do życia właściciele chcieli zlokalizować na parterze. Jednak z uwagi na niedużą wielkość działki rozsądnym było zlokalizowanie części pomieszczeń na piętrze. Aby zachować wrażenie „parterowości” budynku, na piętrze zaprojektowano głównie pokoje dzieci. Dzięki temu dla mieszkających tu dorosłych funkcjonowanie w domu mogłoby się ograniczyć jedynie do parteru. Dzieci, których pokoje są na górze, odbierają dom jako piętrowy.
Zgrabna forma
Główną cechą domu parterowego jest oczywiście jego nieduża wysokość. To założenie także przyświecało projektantom budynku. Aby dodanie części piętrowej posiadającej dość wysoki dach nie powiększało nadmiernie budynku, usytuowano ją nad częścią gospodarczą. Pomieszczenia takie jak kotłownia, garaż czy pralnia mogły być niższe niż pozostała część parteru. Dużym plusem tego układu jest także możliwość obniżenia wysokości części dwukondygnacyjnej budynku. Dzięki temu wyższa część nie góruje znacznie nad parterową. Układ zainspirowany wytycznymi inwestora pozwala stworzyć wysokie pomieszczenia użytkowe parteru a niskie pomieszczenia techniczne, jednocześnie tworząc bardzo wysokie przestrzenie na piętrze. Ten projekt jest dobrym przykładem bardzo dobrej współpracy architektów i inwestora - udało się im stworzyć bardzo ciekawą i mądrą strukturę budynku.
Przestronny taras
Dom ma bardzo duży taras. Częściowo z pełnym zadaszeniem, częściowo niezadaszony, a w trzeciej części z belkami chroniącymi przed słońcem. Jest on znaczącą przestrzenią wydzieloną w parterowej, białej bryle domu. Jest na tyle duży, że dostępny jest praktycznie z każdej dostępnej dla wszystkich części parteru. Życie domu toczy się „wzdłuż” tarasu.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Kaszubski dom inspirowany ceglaną leśniczówką [PROJEKT]
Przystań na wodzie. Atelier fotografa-przyrodnika [Wasze projekty]
10 domów jednorodzinnych z ciekawym designem - z miłości do geometrii
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem