Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kaszubski dom inspirowany ceglaną leśniczówką [PROJEKT]

red
Elewacja zachodnia 'Ceglanej leśniczówki' - źródło: www.domwiezyca.pl

Architekci i inwestor szukali formy dla domu, która będzie korespondowała z charakterystycznymi zabudowaniami na Kaszubach. Nie chcieli jednak tworzyć skansenu. "Przetłumaczyli" więc tradycyjną architekturę ceglanej leśniczówki na nowoczesną w wyrazie i nawiązującą do kontekstu bryłę.

Rozglądając się po okolicy w poszukiwaniu inspiracji, natrafili na ceglane leśniczówki i stare zabudowania kolejowe. Projekt domu, który opracowali, czerpie z formy zabudowy charakterystycznej dla Pomorza, przetwarza ją i uzupełnia o nowoczesne rozwiązania technologiczne, tak by przyszłym mieszkańcom żyło się w nim wygodniej, a sam dom nie był drogi w utrzymaniu. 

Architekci zaprojektowali parterowy dom na planie prostokąta pokryty dwuspadowym dachem bez naczółków. Dom jest nowoczesny, a jednocześnie wpisuje się w kontekst architektoniczny regionu. Uproszczona forma, rytmicznie rozmieszczone okna, które kadrują widoki na las i wątek ceglany podpatrzony w pomorskim budynkach decydują o wyrazie bryły. Ciemny dach kontrastuje z ceglaną fasadą.

Na elewacji wschodniej udało się utrzymać typowy dla leśniczówek regularny rytm czterech okien. Jedno z nich to okno gabinetu, a zarazem niezależne wejście do tego pokoju. Trzy okna zaplanowano w części kuchennej. Pomiędzy dwoma z nich znajdzie się długi ciąg mebli kuchennych, trzecie będzie miało postać  „zamurowanego okna”. Nadproże i nieciągłość ceglanych wątków muru na elewacji będą sprawiać wrażenie, jakby dom, choć nowy, podlegał kiedyś przeróbkom. Taki efekt pogłębi zastosowanie rozbiórkowej cegły wyrobionej ręcznie ponad 100 lat temu.

Energooszczędny dom

Przy projektowaniu leśniczówki architekci i inwestor poszukiwali rozwiązań energooszczędnych. I tak płyta fundamentowa pełni jednocześnie funkcję ogrzewania podłogowego i zarazem akumulatora ciepła. W projekcie starannie eliminowano mostki termiczne. Dlatego m.in. fundament ściany ceglanej nie ma połączenia z płytą fundamentową. To niezależna konstrukcyjnie ściana na osobnym fundamencie. Rozwiązania te, w połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, pozwolą niskim kosztem utrzymać w domu ciepło. To ważne, bo gospodarze tradycyjnych leśniczówek wspominali, że ich służbowe domy, choć urokliwe, są w zimie chłodne, a piece pochłaniają niestety bardzo dużo drewna.

Nowoczesna leśniczówka na polanie z panoramicznym widokiem

Panoramiczne okno salonu ma szerokość 6 m. i umożliwia podziwianie zachodu słońca na tle polodowcowej doliny. W zachodniej granicy działki jest skarpa o wysokości niemal 3 m, a poniżej łąki. W kierunku południowym widać szczyt Wieżycy z wieżą widokową. Okno zostało podzielone na dwie części otwierane oraz środkową stałą taflę o szerokości około 4 m. Rolety z moskitierami umieszczone pomiędzy warstwą ocieplenia a ścianą z cegły pozwolą na zasłonięcie okien w razie potrzeby i ochronę przed insektami. Wysokość pokojów na parterze to 3.20 m, a salonu – aż do ponad 7 m (pustka nad salonem).

Układ wnętrza

Główne wejście do domu zostało umieszczone na ścianie szczytowej, od strony północnej. Architekci zaplanowali dużą kuchnię z przestronną wyspą i wnęką spiżarnianą. Wnęka została zaplanowana w taki sposób, aby pogodzić efekt „przeszklenia od ściany do ściany” z wygospodarowaniem miejsca na przechowywanie.

Zasuwane wrota - inspiracja zabudowaniami kolei

Szukając detali i charakterystycznych elementów dla architektury Kaszub, autorzy zaobserwowali zasuwane wrota mocowane na stalowych prowadnicach w dawnym budynku kolejowym na stacji Wieżyca. Motyw ten również został zapożyczony, drzwi w takiej formie pojawiają się we wnętrzach i na zewnątrz w formie drewnianej okiennicy przesłaniającej panoramiczne przeszklenia. Drewniany taras znaczy wysunięta poza obrys bryły pergola. Ceglana leśniczówka ma zostać ukończona jesienią przyszłego roku. Jest budowana na leśnej polanie w Wieżycy. Dom jest przeznaczony na sprzedaż w cenie 780 tys. zł.

Projekt: Martyna Kordys i MIDI Architekci

Więcej informacji na stronie: www.domwiezyca.pl

ZOBACZ PROJEKT >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Nowa typologia domów według Roberta Koniecznego
Nowa jakość w starych murach. Adaptacja zrujnowanej obory [METAMORFOZA]
Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę

Skomentuj:

Kaszubski dom inspirowany ceglaną leśniczówką [PROJEKT]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej