Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę
Biodomek można przenosić z miejsca na miejsce. By go postawić, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. A gdy okaże się za ciasny, można dostawić kolejny moduł.
Biodomek – ekologiczny modułowy domek pod rozbudowę z naturalnych materiałów
Dom jest stałym elementem w naszym życiu, silnie związanym z danym miejscem. Ale czy na pewno musi tak być? Autorzy Biodomku pragnęli odpowiedzieć na potrzeby społeczeństwa, które jest dziś o wiele bardziej dynamiczne. Stworzyli oni podstawowy moduł mieszkalny, który może być powielany i zestawiany ze sobą wedle potrzeb jego użytkownika. Może też być przewożony z miejsca na miejsce standardowym tirem niskopodłogowym. W momencie, gdy potrzeby rosną, a mieszkańcy potrzebują więcej przestrzeni do życia, można w prosty sposób dołożyć do niego kolejne moduły. To elastyczny dom, który dostosowuje się do aktualnych potrzeb i stylu życia mieszkańców.
Podstawowymi założeniami projektu była kontrola śladu ekologicznego, który pozostawia budynek w trakcie produkcji, budowy i utylizacji, zastosowanie naturalnych, zdrowych, niskoprzetworzonych i biodegradowalnych materiałów w nowoczesnym wydaniu. Do produkcji biodomku używa się: drewna, ekocelulozy, farb glinianych, wełny owczej, opalanej, naturalnej, olejowanej elewacji
- opowiadają autorzy projektu.
Biodomek - dom posadowiony na punktowych fundamentach wkręcanych do gruntu
Biodomek stawiany jest na punktowych fundamentach wkręcanych do gruntu, które można demontować. Zastosowanie wkręcanych fundamentów przyśpiesza montaż i zmniejsza ingerencję w ziemię, niwelując tym samym negatywny dla gleby ślad budowy. Łatwiej też taki domek zdemontować i przenieść w inne miejsce. Po czasie nie pozostanie po nim żaden ślad w pierwotnym miejscu, a grunt zarośnie trawa.
Co znajduje się w modułach?
Moduły wykonane są z naturalnych, zdrowych materiałów. Podstawowy moduł systemu ma wymiary 2,8 m na 6,44 m i wysokość około 3 m. Wymiary zostały tak dobrane, by przewozić go w całości na przyczepie standardowego tira oraz by we wnętrzu zaaranżować całoroczną przestrzeń mieszkalną. Powierzchnia dwóch modułów nie przekracza 35 mkw., dzięki czemu nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.
"Własnoręcznie wykonaliśmy prototyp w skali 1:1, sprawdzając każde rozwiązanie i projektując wszystkie trudne detale. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma firmami, tworząc nieformalny klaster naturalnego budowania. Udało nam się stworzyć również nowy produkt. Nawiązaliśmy współprace z firmą, która na nasze zamówienie opracowała prototyp drzwi ocieplanych wełną drzewną. W ten sposób tworząc biodomek, wpłynęliśmy na rynek produktów. Biodomek był prezentowany na konferencji ONZ w Pradze - European Habitat III 2016" - mówią Magdalena Górska, Mariusz Sarnicki i Mortiz Reichert - autorzy biodomku.
Biodomek - cena
Wszystko zależy od opcji, którą wybierzemy. Firma oferuje przygotowanie domów w kilku standardach: w stanie surowym, stanie deweloperskim oraz niebawem "pod klucz". Najmniejszy biodomek parterowy w o powierzchni użytkowej 12,28 mkw. kosztuje 48 200 zł, dom parterowy składający się z dwóch modułów, o powierzchni 27,12 mkw. - 79 tys. zł w stanie surowym. Więcej informacji na temat cen i standardów wykończenia znajdziecie na stronie:www.biodomek.pl.
Projekt: Magdalena Górska, eKodama Architektura
Wykonanie: Dobry Dom Moritz Reichert, Mariusz Sarnicki Biohabitat Wrocław
Skomentuj:
Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę