Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Starter III: Kolejny mikroapartamentowiec powstaje we Wrocławiu

red
Starter III - Mikroapartamentowiec we Wrocławiu - projekt: AP Szczepaniak

Starter III to kolejny projekt mikroapartamentowca we Wrocławiu autorstwa pracowni AP Szczepaniak. W nowym budynku najmniejsze z mikromieszkań będzie liczyło 12 mkw.

Mogłoby się wydawać, że na 12 mkw. przestrzeni trudno zaaranżować wygodne mieszkanie. Pierwszy projekt mikroapartamentowca spotykał się z krytyką, po czym okazało się, że wszystkie mieszkania zostały sprzedane. Najmniejszy lokal o powierzchni 12 mkw. (Starter I) sprzedano za 90 tys. złotych, a największy 27-metrowy za 220 tys. złotych. W cenę wliczono wstępne wykończenie lokali obejmujące: gotowe podłogi, oświetlenie i w pełni wyposażoną łazienką z armaturą i haczykami na ręczniki.

Starter II wybudowany przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu cieszył się równie dużym powodzeniem. Nie dziwi więc fakt, że spółka Dolnośląskie Inwestycje zdecydowała się na budowę kolejnego budynku mieszkalnego w tej formule. Do współpracy zaprosiła biuro architektoniczne AP Szczepaniak - autora poprzednich projektów. 

Dla kogo mieszkania o powierzchni 12 mkw.?

Z założenia budynek Startera miał pełnić funkcję mieszkania na start - swego rodzaju akademika studenckiego o podwyższonym standardzie, czy pierwszego własnego kąta po zakończonych studiach. Idea Startera polega na budowaniu niedrogich, małych i dostępnych mieszkań o charakterze przejściowym.

Przygotowania do budowy Startera III u zbiegu ulic Dyrekcyjnej i Borowskiej rozpoczną się w lipcu tego roku. W budynku o powierzchni około  6,5 tys. mkw. powstanie 255 mikroapartamentów – lokali o niewielkim metrażu zaczynającym się od 12 m2.

Starter III powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynków z różnych okresów historycznych: z przełomu XIX i XX w. – szpital, w którym obecnie mieści się zespół budynków Angel Care, gimnazjum oraz kościół, z połowy XX w. – budynek parafii i współcześnie zaprojektowanych oraz wybudowanych inwestycji (centrum handlowe Wroclavia czy hotel Campanille).

Wpłynęło to na charakter elewacji, która jest jak układ scalony – poprzez grę w rozplanowaniu okien na budynku oraz samych materiałów elewacyjnych, zatraca barierę pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Zastosowana w projekcie klinkierowa okładzina dodatkowo nawiązuje do otaczającej obiekt historycznej zabudowy, z kolei jej kolor do nowoczesnej formą sąsiadującej galerii Wroclavia

– tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak.

Starter III w głównej części ma 7 kondygnacji, które ze względu na przepisy dotyczące
przesłaniania zostały obniżone – od strony południowo-wschodniej – schodkowo do
szóstej i dalej do piątej kondygnacji. Obniżona część budynku nie jest kryta dachem, ale zaprojektowano tam tarasy użytkowe dostępne z przylegających do nich lokali. Tak jak przy poprzednich Starterach, w obrębie parteru zaprojektowano miejsce na lokale
usługowe i części wspólne: pralnię, salę fitness, salę rekreacyjną i wiele innych, które będą dostępne zarówno dla przyszłych mieszkańców, jak i dla osób z zewnątrz.

ZOBACZ WIZUALIZACJE > >>

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Mieszkanie na 13 metrach? Starter II - nowe mikromieszkania we Wrocławiu
Nowy trend? Mikromieszkania w Miasteczku Wilanów
Mikroapartamenty we Wrocławiu gotowe! Zaglądamy do środka [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Starter III: Kolejny mikroapartamentowiec powstaje we Wrocławiu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej