Blok na planie litery "G" na dawnym poligonie wojskowym
W pracowni CALCA prowadzonej przez Marcina Piątka powstał projekt budynku wielorodzinnego zbudowanego na terenie dawnego poligonu wojskowego w Biedrusku. Obiekt pralni przekształcono w nowoczesny budynek mieszkalny.
Kształt i lokalizacja obiektu ma ścisły związek z pobliskim poligonem wojskowym - najbardziej charakterystycznym elementem tego regionu. Dla poligonu właśnie w latach 60. zbudowano pralnię wojskową. Ona to stanowiła punkt wyjścia do opracowania projektu przebudowy na budynek mieszkalny wielorodzinny.
Rytmiczna elewacja inspirowana strukturą kory brzozy
W elewacjach biały kolor, rozcięty grafitowymi, nieregularnie rozmieszczonymi oknami, nawiązuje do kolorystyki i sposobu kształtowania pnia brzozy. Pionowe akcenty podkreślone zostały dodatkowo grafitowym kolorem tynku kładzionego na wysokość pełnej kondygnacji, dzięki czemu uzyskano wyraźny rysunek na fasadzie.
"Żyletki" znajdujące się w elewacji przy balkonach mają za zadanie zapewnić intymność mieszkańców każdego z lokali, a drewniane akcenty w postaci desek elewacyjnych z modrzewiu znaczą podziały budynku i pokrywają wewnętrzne części "żyletek". Budynek otwiera się skrzydłami w kierunku zalewu.
Bliskość poligonu wojskowego i terenów zielonych, przy których powstaje inwestycja sprawia, że panuje tu przyjazny mikroklimat, o czym świadczy okoliczna zróżnicowana fauna i flora. Występuje tu m.in. aurinia - odmiana rzadkiego motyla zamieszkującego te tereny, od której powstająca inwestycja zaczerpnęła swoją nazwę. Atrakcyjność przyrodnicza sprawiła, że teren ten został częściowo włączony do obszaru Natura 2000. Budynek położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie stawu, zapewniając mieszkańcom doskonałe warunki do rekreacji.
Przekształcenie starej pralni w nowy budynek mieszkalny
Koncepcja przewiduje realizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego na bazie układu przestrzennego przejętego po poprzednim obiekcie - pralni wojskowej. Część frontowa parteru budynku, która pełnić będzie nową funkcję usługową dostępną z ul. Zjednoczenia, nawiązuje bezpośrednio do budynku starej pralni, zachowując istniejącą linię zabudowy. Oryginalna bryła została jednak mocno zmieniona i rozbudowana o kolejne kondygnacje, by zapewnić przede wszystkim funkcję mieszkalną. Tak z budynku pralni wojskowej w kształcie litery "W" na skutek analiz pod kątem naświetlenia mieszkań - powstał budynek mieszkalno-usługowy w kształcie litery "G", z wewnętrznym placem tworzącym przyjemne dla mieszkańców miejsce otwierające się na pobliski staw.
- Więcej o:
Nowoczesne domy ze słomy i gliny. Wiosną kwitną w nich ściany
Kostka z betonu - modernizacja modernizmu
Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. W Poznaniu robią to inaczej
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards