Metamorfoza bez przebudowy, czyli dom-kostka po liftingu
Trochę fantazji, styropianu, projekt i jest - współczesna interpretacja domu-kostki. Wykonana bez ingerencji w oryginalną konstrukcję budynku. Tę zmianę można nazwać kosmetyczną, efekt już nie.
Popularne domy-kostki zaczęły się pojawiać w polskim krajobrazie w latach 70. Okazuje się, że ten model domu łatwo zmienić tak, by lepiej pasował do współczesnych realiów i wymagań mieszkańców. Nie zawsze konieczna jest przebudowa i znaczna ingerencja w konstrukcję budynku.
Właściciele chcieli odświeżyć wygląd rodzinnego domu, który otrzymali w spadku. Skupili się więc przede wszystkim na przeprojektowaniu fasady i wnętrz. Przyjęty zakres prac pozwala na wykonanie zaplanowanego remontu bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Sposób na fasadę
Od strony drogi dom został wyłożony ciemnym kamieniem. Balkon i taras wejściowy zostały podkreślone białym pasem wykonanym ze styropianu. Linia wykrawająca balkon przechodzi płynnie w zwieńczenie budynku. Dzięki temu uzyskano efekt kontrastu, a bryła wydaje się optycznie mniejsza i smuklejsza.
Patrząc na projekt nowej fasady możemy wyróżnić jej awers i rewers. Od frontu i ulicy w okładzinie elewacji dominuje ciemny kamień, natomiast od strony ogrodu króluje styropian pokryty białym tynkiem. Efekt rozrzeźbienia uzyskano dzięki zastosowaniu wypukłych pasów biegnących przez całą długość elewacji. Te rytmiczne podziały przypominają nowoczesne pilastry. Tym samym udało się uzyskać ciekawy, światłocieniowy efekt.
Zabawy ze styropianem
Nie zawsze zabawy ze styropianem dają pożądany efekt. W tym wypadku za jego pomocą udało się odmienić stary dom i przy okazji ocieplić go na tyle, by zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. W niektórych miejscach warstwa styropianu mierzy nawet 60 cm grubości.
Kabina prysznicowa nadwieszona nad klatką schodową
Również we wnętrzu domu pojawiają się nietypowe rozwiązania. Jednym z nich jest nadwieszony nad klatką schodową kubik obłożony ciemnym kamieniem. Początkowo właściciele chcieli wykorzystać wolną przestrzeń na klatce schodowej do powieszenia efektownego żyrandola. Później zmienili zdanie i w tym miejscu dziś znajduje się kabina prysznicowa.
Projekt opracowała architektka Agnieszka Nycz (pracownia: NYCZ+Partners) przy współpracy z właścicielami domu, którzy są z zawodu grafikami.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL
Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]
To był "dom kostka" z lat 70. jakich wiele. Tak wygląda po modernizacji [PRZED i PO]
Townhouse, czyli jak wyjść przed szereg
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]