Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie

AO
Park Zdrojowy w Horyńcu Zdroju, projekt: RYSY Architekci - fot. Piotr Krajewski, <a href=http://pkrajewski.pl><span style='color: #c0c0c0;'>pkrajewski.pl</span></a>

Park w Horyńcu Zdroju - to jedno z tych miejsc, które warto zaznaczyć na mapie podczas planowania wakacyjnych wycieczek. Projekt rewitalizacji parku założonego w latach 30. XX wieku przez rodzinę Karłowskich przygotowała pracownia Rysy Architekci.

Park Zdrojowy w Horyńcu odzyskuje blask

Mieszkańcy i turyści odwiedzający Park Zdrojowy w Horyńcu niedługo nacieszyli się urokiem tego miejsca. Założony w latach 30. ubiegłego wieku został zniszczony podczas II wojny światowej. Na przestrzeni lat zachwiany został układ architektoniczny i centralna oś parku. Konieczne stało się zaprojektowanie nowego układu, z czytelnym podziałem przestrzeni. Tego zadania na zlecenie władz miasta podjęła się pracownia Rysy Architekci. Autorzy nominowanego do Bryły Roku 2016 - węzła transportowego w Solcu Kujawskim

Projekt stał się doskonałym wyzwaniem dla całego, wielobranżowego zespołu projektantów pod kierownictwem Rafała Sieraczyńskiego, głównego projektanta i właściciela pracowni RYSY Architekci. Projektanci za cel postawili sobie podkreślenie uzdrowiskowego charakteru miejsca.

Dynamiczna architektura z drewna i szkła

Główną oś parku domykają dwa budynki, pełniące funkcję amfiteatru i pijalni wody. Dynamiczne bryły, chociaż osobne, zaprojektowano tak, by tworzyły jedną całość. Jeśli popatrzymy na nie z pewnej odległości, nasz wzrok będzie wznosił się w górę zgodnie z pochyłą linii dachu. Asymetrię tego układu potęguje kontrastowe zestawienie dwóch materiałów: drewna i szkła. Ciemne drewno zastosowano w niższej partii budynku, natomiast wysokie przeszklenie we wzniesionym wyżej skrzydle. Dzięki temu bryła nabrała lekkości i dynamiki. 

Nowe założenia Parku Zdrojowego

Na projekt i dysproporcje przestrzenne nowego założenia wpłynęły uwarunkowania glebowe oraz roślinne w Parku Zdrojowym: w części południowej i północnej teren jest podmokły. W tym obszarze zaprojektowane zostały tarasy stanowiące element zespalający cały układ parku: ścieżkę rekreacyjną, spacerową z punktami widokowymi w obszarze naturalnym. W części centralnej zaproponowano przestrzeń otwartą, pokrytą rekreacyjnymi trawnikami. Elementy wyposażenia parku zaprojektowane zostały indywidualnie z wykorzystaniem naturalnych, lokalnych, materiałów. Na uwagę zasługuje również projekt małej architektury. Ławki o miękkich liniach, antresole i altanki wykonane z drewna świetnie komponują się z amfiteatrem i pijalnią wód. 

W rezultacie Park Zdrojowy w Horyńcu (położony w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej) został wpisany w tkankę regionu, stając się obiektem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i kuracjuszy. A na mapie Polski przybyła jeszcze jedna architektoniczna atrakcja. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>> 

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa - Piotra Krajewskiego (http://pkrajewski.pl/).

Autorzy projektu: Rysy Architekci: Rafał Sieraczyński, Agnieszka Bernas, Agata Kolwas, Bartłomiej Gasparski, Artur Przedzienkowski, Mariusz Drabik, Katarzyna Grabińska, Wojciech Pytel, Przemysław Tymoszuk, Robert Zyskowski

Projekt konstrukcji: Marcin Karczmarczyk, Tadeusz Raczkiewicz, Anna Kurek

Inwestor: Miasto Horyniec Zdrój

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

W Gdyni powstanie park z podziemnym parkingiem
Lśniący pawilon o dwóch ścianach
Holendrzy zbudowali nam plac zabaw z... odpadów

Skomentuj:

Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej