Browary Warszawskie - wieści z budowy
Za niespełna trzy lata teren niegdyś jednego z największych browarów Europy znów zatętni życiem. Na miejscu toczą się już prace budowlane. Zobaczcie, jak będzie wyglądała przestrzeń po przebudowie. Projekt kompleksu powstał w pracowni JEMS Architekci.
Browary Warszawskie w liczbach
Całkowita powierzchnia terenu, na którym toczą się prace budowlane obejmuje 4,4 ha. Na terenie dawnych Browarów Warszawskich zostaną odrestaurowane 3 budynki zabytkowe, powstanie 6 nowych budynków mieszkalnych oraz 4 nowe budynki biurowe. Pomiędzy zabudowaniami zaplanowano cztery place miejskie o powierzchni 15 700 mkw. W zabytkowych piwnicach zostanie udostępniona powierzchnia o wielkości 1750 mkw., a na ogród centralny przeznaczono 1500 mkw. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ponad 500 mln złotych, a zakończenie prac ma nastąpić w 2020 roku.
Nowe funkcje dla starych obiektów przemysłowych
Sama forma architektoniczna i przestrzeń, jaką oferuje budynek jest każdorazowo warta uwagi. Można też spojrzeć na obiekty i ich zmieniające się funkcje, jak na opowieść o historii przemian ekonomicznych i społecznych. Tak jest zarówno w przypadku projektu przebudowy łódzkiej rozlewni wódki na kompleks biurowo-rekreacyjny Monopolis, jak i adaptacji zabudowań niedziałających warszawskich browarów na przestrzeń mieszkalną i biurową (docelowo na terenie Browarów ma powstać 1000 mieszkań).
W obu przypadkach historia wychodzi od fabryki - tradycyjnego w charakterze obiektu przemysłowego. Następnie przechodzi przez etap opuszczenia i niszczenia, w momencie gdy stara funkcja przestaje być już opłacalna i aktualna. A kończy się dostosowaniem starych zabudowań do aktualnych potrzeb i warunków ekonomicznych.
Stare obiekty przemysłowe są jak ślady w przestrzeni świadczące o historii miejsca, dawnej funkcji dzielnicy. Ich przekształcanie pozwala na modernizację przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości skrawka miasta, który dawniej określały.
Browary Warszawskie na nowo
W kwartale ulic Grzybowskiej, Wroniej, Chłodnej i Krochmalnej na warszawskiej Woli powstaje kilka budynków mieszkalnych i biurowych, skupionych wokół przestronnych, miejskich placów. Na tym etapie projektu już widać nowy sposób myślenia o mieście. Architekci i inwestorzy różnicują funkcje w obrębie jednego kwartału, tak by nie tworzyć martwych, jednorodnych przestrzeni. Cieszy również chęć takiego komponowania przestrzeni, która podkreśla znaczenie placu i strefy między budynkami. Tej nieformalnej przestrzeni do spotkań i rekreacji. Na podkreślenie zasługuje fakt, że przestrzeń będzie otwarta przez całą dobę i co ważne dla wszystkich mieszkańców miasta. Na teren będą mogły spokojnie wejść osoby nieposiadające karty pracowniczej lub mieszkania na osiedlu. Optymizmem napawa fakt, że zaczynamy odchodzić od grodzenia i wydzielania zamkniętych stref w mieście. Prestiż nie musi oznaczać przecież wysokiego ogrodzenia, kilku domofonów i czuwającego strażnika. Powoli dobrze zaprojektowana przestrzeń między budynkami, otwarta dla wszystkich staje się standardem.
Jedno miejsce - różne funkcje
Kluczowym elementem Browarów Warszawskich będą ogólnodostępne przestrzenie, takie jak: plac przy historycznym budynku Warzelni, Brama Browarów od strony ulicy Grzybowskiej czy tzw. plac śniadaniowy pomiędzy budynkami mieszkalnymi w północnej części działki. Na placach skupi się życie kompleksu – wokół nich powstaną restauracje, kawiarnie, sklepy i punkty usługowe. Nie zabraknie naturalnej zieleni i małej architektury. Do dyspozycji mieszkańców, spacerowiczów, turystów i pracowników firm, które będą miały tu swoje biura, będzie łącznie aż 15 700 mkw. otwartego terenu, umożliwiającego swobodny spacer przez Browary Warszawskie przez całą dobę. W ramach inwestycji powstaną też nowe ulice, w tym zupełnie nowy odcinek Krochmalnej.
Restauracje i strefa handlu w XIX-wiecznych piwnicach
Szczególnym elementem całego założenia będzie też odrestaurowany fragment (ok. 1 750 mkw.) XIX-wiecznych piwnic. Będzie można tu odetchnąć atmosferą dawnej Warszawy, korzystając z gastronomii i lokali handlowych kultywujących tradycje rzemieślnicze. Nad piwnicami powstanie ogród centralny o powierzchni 1 500 mkw. Będzie to nawiązanie do jeszcze wcześniejszej historii Woli, która – zanim przekształciła się w zagłębie przemysłowe – była dzielnicą sadów i ogrodów.
Ruch na placu budowy coraz większy
Niemal 4,5-hektarowy teren Browarów Warszawskich to jedna z największych stołecznych budów. W szczycie robót na placu pracować będzie nawet 1 000 osób. Realizowana jest już m.in. podziemna część budynków mieszkalnych. W czerwcu pierwszy z nich, położony najbliżej skrzyżowania Wroniej i Chłodnej, zacznie piąć się w górę, aby docelowo osiągnąć wysokość siedmiu kondygnacji. Wkrótce ruszy budowa kolejnych trzech budynków – w jednym z nich znajdą się mieszkania o podwyższonym standardzie. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do Browarów Warszawskich na początku 2019 roku.
Wkrótce rozpocznie się też budowa 11-kondygnacyjnego budynku o szklanej elewacji, położonego najbliżej skrzyżowania ulic Grzybowskiej i Wroniej. W dalszej kolejności, wzdłuż ulicy Grzybowskiej powstaną jeszcze trzy biurowce, które wpiszą się w biznesowy charakter tej części Warszawy.
Ostateczne zakończenie budowy Browarów Warszawskich zaplanowano na 2020 rok. Projekt kompleksu przygotowała pracownia JEMS Architekci, a inwestycje prowadzi Echo Investment.
Skomentuj:
Browary Warszawskie - wieści z budowy