Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Monopolis: wiemy jak zmieni się dawna rozlewnia wódki w Łodzi

red

Zabytkowe przestrzenie dawnego Monopolu Wódczanego zamienią się w Monopolis - projekt, który połączy w sobie przestrzeń biurową, usługi i kulturę.

Monopolis: Projekt przebudowy dawnego Monopolu wódczanego w Łodzi
Monopolis: Projekt przebudowy dawnego Monopolu wódczanego w Łodzi
wiz. Grupa5 Architekci

Tchnąć nowe życie w stare mury

Projekt Monopolis przygotowała uznana polska pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego. To nowa inwestycja prowadzona przez firmę Virako w centrum Łodzi.

"Monopolis to miejsce wyjątkowe. Ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność. Biurowy porządek będzie przenikać się z kulturą i aktywną rekreacją – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis".

Kaskadowy dziedziniec - piwnica miejsce rekreacji

"Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania architektoniczne, które wydobyły ukryte dotąd piękno pofabrycznego dziedzictwa.Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują przestrzeń" – mówi Rafał Grzelewski.

Historia Monopolis

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 roku i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju miasta. Dzięki poczynionym inwestycjom, łódzki zakład stał się najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70-tych. Monopol Wódczany od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych.

ZOBACZ PROJEKT >>>

Wizja biurowca XXI wieku

"Biurowiec – choćby nie wiem, jak nowoczesny – to dziś za mało. Miejsce pracy to już nie stanowisko z biurkiem i telefonem od 9 do 17, to już nawet nie biuro z ciekawym wyposażeniem w hamak i playstation. To przestrzeń, w której wygodnie i komfortowo spędzimy czas – możemy wziąć laptopa, telefon i pracować w zieleni, pójść do kawiarni piętro niżej, spotkać się z klientem w restauracji, zostawić dziecko w klubie tuż obok. Wszystko w zasięgu ręki i wszystko to znajdziemy w Monopolis" – mówi Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako.

Nowa funkcja dla starego budynku

W Monopolis powstanie 23 400 mkw, na której zostanie zaaranżowana przestrzeń biurowa. Obok starego, odrestaurowanego budynku powstaną dwa nowe obiekty.  W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie 7 000 mkw. nowoczesnych biur. W dwóch nowych gmachach M2 i M3 – odpowiednio 8 050 i 8 350 mkw.

Wokół Monopolis

Goście i klienci Monopolis będą mieli do dyspozycji poza biurami także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galerię sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. Przestrzeń Monopolis będzie otwarta i przyjazna całym rodzinom. Dzieci znajdą tu miejsce do zabawy i rozwoju na warsztatach w klubie dla najmłodszych. Dorośli skorzystają z szerokiej oferty kulturalno-rekreacyjnej. Koncepcja wpisuje się w założenia Nowego Centrum Łodzi – jest nowoczesna, wielofunkcyjna i tworzy na mapie miasta wyjątkową przestrzeń dla jego mieszkańców.

Otwarcie Monopolis

"Łódź słynie już z adaptacji pofabrycznych przestrzeni do nowych funkcji. Monopolis ma szansę stać się jednym z niepowtarzalnych projektów nie tylko w Łodzi, ale i poza jej granicami. Dawny Monopol – z uwagi na specyfikę swojej działalności - był od powstania niedostępny dla szerokiej publiczności. Monopolis będzie za to otwarte, zapraszające do środka. Nie trzeba być klientem restauracji, czy najemcą biura, aby spędzić czas w jego przestrzeniach" – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi.

Budowa ruszy w drugiej połowie 2017 roku

Prace budowlane w Monopolis rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Zrealizowane zostaną nowoczesne biura w dawnym gmachu postindustrialnym, a także inne miastotwórcze funkcje. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2018 roku. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3. Zostaną ukończone odpowiednio w 2019 i 2020 roku.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Monopolis: wiemy jak zmieni się dawna rozlewnia wódki w Łodzi