Brak Łodzi Fabrycznej w finale Bryły Roku - wyjaśniamy dlaczego
Po publikacji 10 nominowanych budynków do Bryły Roku pojawiły się głosy rozczarowania w związku z brakiem Łodzi Fabrycznej wśród finalistów. Nowy dworzec to z pewnością jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji ubiegłego roku, tłumaczymy dlaczego nie ma jej w zestawieniu do głosowania.
Plebiscyt Bryła Roku 2016 rozczarował niektórych mieszkańców Łodzi, którzy mieli ochotę zagłosować na jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji oddanych w 2016 roku do użytku. Chociaż przesyłaliście nominację Łodzi Fabrycznej to jury po długiej dyskusji zdecydowało o nieumieszczaniu łódzkiego dworca wśród finalistów. Powodów było kilka.
Dworzec w skali "lotniska"
Pierwszym zarzut dotyczy zagospodarowania terenu wokół dworca. Z lotu ptaka wygląda on prawie jak...lotnisko. W samym sercu miasta wylano morze betonu bez aranżacji zieleni wokół. Przebywanie w tym miejscu podczas letnich upałów może się okazać niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Trudno zadowolić się jedynie nasadzeniami w niewielkich, betonowych doniczkach czy małymi rabatkami.
Niestety, wciąż popełniane są te same błędy w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Podobne rozwiązania zastosowano rewitalizując ulicę Świętokrzyską w Warszawie. Zamiast zieleni i rosnących bezpośrednio w ziemi drzew zdecydowano się na postawienie doniczek, w których więdły rachityczne drzewka. Wzdłuż ulicy postawiono również ławki bez oparć.Dopiero inicjatywa mieszkańców i zwycięski projekt "Zielonej Świętokrzyskiej" w budżecie partycypacyjnym zmieni oblicze reprezentacyjnej ulicy.
Samochody przodem
Nowy dworzec Łódź Fabryczna budzi wątpliwości również pod względem projektu urbanistycznego. Otoczenie wokół dworca wygląda jak sen urbanisty z lat 60. XX wieku. Estakady, przepusty, tunele wskazują jednoznacznie na to, że zapewnienie dojazdu samochodom zyskało największy priorytet. W projektowaniu śródmiejskich inwestycji w metropoliach na całym świecie odchodzi się od tego typu rozwiązań. Wystarczy wspomnieć chociażby przebudowę Times Square w Nowym Yorku.W przypadku projektu nowego dworca priorytetowo potraktowano ruch samochodowy. Tymczasem to piesi i dobra komunikacja publiczna łącznie z infrastrukturą rowerową sprawiają, że miejskie ulice tętnią życiem.
Atrapa historyczna pod szklanym dachem
Kolejne wątpliwości budzi projekt wnętrza hali dworcowej, gdzie zdecydowano się na rekonstrukcję i powielenie fasad zburzonego dworca Łódź Fabryczna. Krótko mówiąc próba pożenienia starego i nowego dworca nie należy do udanych.
Nowe Centrum Łodzi, czyli jak powinno wyglądać łódzkie śródmieście
Ocenę może złagodzić fakt, że prace nad zagospodarowaniem terenu wokół dworca nie zostały ukończone, a w planach zabudowy zapisane są nowe inwestycje. Wokół dworca powstaje tzw. Nowe Centrum Łodzi z nowymi inwestycjami biurowymi (np.Brama Miasta), skwerami, placami miejskimi i kameralnymi zaułkami dostosowanymi do ludzkiej skali. Miejmy nadzieję, że w otoczeniu nowego dworca uda się stworzyć przyjazne i atrakcyjne miejsce, które nie pustoszeje po godzinie 17.00, gdy pracownicy biurowców opuszczają swoje stanowiska pracy.
Urzędnicy, architekci i architekci krajobrazu, członkowie organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele firm prowadzących inwestycje wokół dworca spotkali się na warsztatach, by wspólnie przedyskutować kierunek, w którym powinno rozwijać się Nowe Centrum Łodzi. Uczestnicy odpowiedzieli na pytanie, jak powinno wyglądać łódzkie śródmieście. Przytaczamy wypracowane wnioski zaczynając od tych, które miały największą liczbę wskazań. Nowe Centrum Łodzi powinno:
- być dobrze skomunikowane (łatwo do niego dotrzeć),
- pełne życia cały dzień,
- ładnie się starzeć,
- wyróżniać się wysokiej jakości architekturą wykonaną z dobrych materiałów,
- oferować dużo miejsc zielonych,
- stać się miejscem spotkań.
W warsztatach wzięli udział m.in.: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Przemo Łukasik - architekt, Maria Nowakowska - społeczniczka, Hubert Barański z Fundacji Fenomen, Justyna Król z Pracowni Miejskiej, Robert Zapędowski - fotograf, Filip Kowalik architekt.
Trudno nie zgodzić się z przedstawionymi postulatami. Trzymamy kciuki za dalsze losy kluczowych inwestycji i będziemy śledzić kolejne etapy realizacji Nowego Centrum Łodzi.
- Więcej o:
Brama Miasta - rdzawy biurowiec obok dworca Łódź Fabryczna
Nowy dworzec Łódź Fabryczna
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie