Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znamy nowych Liderów Dostępności. Wręczono nagrody Integracji

red

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim wręczone zostały nagrody w 2. Konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym "Lider Dostępności".

Uroczystość wręczenia nagród w drugim konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym Integracji - 'Lider Dostępności'
Uroczystość wręczenia nagród w drugim konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym Integracji - 'Lider Dostępności'
fot. Marta Kuśmierz / Integracja

Z barierami architektonicznymi najlepiej walczyć, promując dobre i dostępne rozwiązania. Zamiast skupiać się na tym, co niedostosowane, warto doceniać i wskazywać tych, którzy w swoich projektach uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników. Dlatego też Integracja razem z Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP) już drugi raz nagrodziła Liderów Dostępności w kategoriach:

·         GRAND PRIX – Katowice

·         Samorząd – Katowice

·         Architekt/Urbanista – Tomasz Konior

·         Obiekt usługowy – Lotnisko Chopina

·         Przestrzeń publiczna – Plac miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach

·         Sieć placówek – Uniwersytet Warszawski

·         Obiekt zabytkowy – Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernią, Muzeum Łazienki Królewskie

·         Obiekt zabytkowy – wyróżnienie – Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

·         Obiekt mieszkalny – Dom Studenta nr 4, Uniwersytet Warszawski

Nagrody wręczył laureatom Prezydent Andrzej Duda.

O Konkursie Lider Dostępności

Konkurs Lider Dostępności promuje najlepsze rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne, które uwzględniają potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Organizatorzy podkreślają, że kluczowa jest idea projektowania uniwersalnego, dzięki której dostęp do budynków mają zagwarantowany wszyscy użytkownicy – osoby z niepełnosprawnością, starsze czy też rodzice z małymi dziećmi.

Przez ostatnie lata zmieniło się bardzo wiele w kwestii dostępności. Jeszcze kilkanaście lat temu walczyliśmy o najprostsze udogodnienia – dziś nagradzamy obiekty, które w równy sposób traktują osoby oograniczonej sprawności i otwierają się na wszystkich użytkowników, bez wyjątku – mówi Piotr Pawłowski, prezes Integracji.

Prezydent Andrzej Duda, który objął wydarzenie honorowym patronatem, podkreślił, że dostępność i likwidacja barier to istotne cechy nowoczesności.

Likwidując bariery, które utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, umacniamy sprawiedliwość i solidarność społeczną, które łączą nas, Polaków. A zarazem przyczyniamy się do modernizacji Polski. Bo nowoczesność, do której dążymy, nie oznacza tylko: szybciej, więcej, lepiej, wydajniej. Nowoczesność to także empatia, to więcej uwagi dla innych, to dostrzeganie sfer i aspektów rzeczywistości społecznej, które dawniej pomijano. Nie ma prawdziwej nowoczesności bez włączenia w nią całego społeczeństwa – zaznaczył Prezydent.

Architektura dostępna to nie tylko ta, która spełnia wymogi określone prawem, ale też pokazuje rozwiązania kompleksowe, które zapobiegają wykluczeniu. Dlatego na szczególne wyróżnienie zasługują projekty Uniwersytetu Warszawskiego, jak również kompleksowe działania podejmowane przez Miasto Katowice.

Tegoroczna edycja Konkursu „Lider Dostępności” pokazuje, jak duża zmiana w świadomości dostępności architektonicznej zaszła na przestrzeni ostatnich lat – podkreśliła Jolanta Bosca, wiceprezes Zarządu „WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim”, która po raz drugi była Partnerem Strategicznym konkursu.

Organizatorzy już zapraszają do zgłaszania dostępnych obiektów do przyszłorocznej odsłony konkursu. Więcej informacji: www.integracja.org

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WRĘCZENIA NAGRÓD >>>

Skomentuj:

Znamy nowych Liderów Dostępności. Wręczono nagrody Integracji