Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Niczym parawan - oszczędna bryła domu we Wrocławiu

oska
Dom jednorodzinny we Wrocławiu, projekt: Aleksandra Doniec - mat. P33 PRACOWNIA PROJEKTOWA ALEKSANDRA DONIEC

Dom jednorodzinny zaprojektowany przez Aleksandrę Doniec łączy rytmiczną formę architektoniczną z kontrastową kompozycją materiałów: drewna i klinkieru. Wpisuje się w wolną przestrzeń działki pomiędzy rosnącymi na niej drzewami.

Wzory dla nowoczesnej architektury domów jednorodzinnych

Nowoczesny, prostolinijny, a zarazem piękny. Dom jednorodzinny we Wrocławiu posiada przymioty dobrej, nowoczesnej architektury jednorodzinnej. Jego rytmiczna kompozycja wynika z przesunięcia wobec siebie trzech prostopadłościanów. Rysunek bryły podkreślają zastosowane materiały: ciemny klinkier wycina kształt z zielonego tła działki i kontrastuje z drewnianym przyziemiem. Poziome ułożenie desek komponuje się z drobnym wzorem ciemnego klinkieru.

Fasada parteru pokryta drewnem współgra z otoczeniem oraz stanowi parawan odgradzający strefę frontową domu od ulicy zapewniając tym samym intymność mieszkańców. Rozbicie bryły na trzy mniejsze części sprawia, że budynek zachowuje kameralną skalę.

Dom o powierzchni 220 mkw. powstał we Wrocławiu, w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej. Plan miejscowy umożliwił zaprojektowanie nowoczesnej bryły krytej stropodachem i zlokalizowanej w granicy działki. Rozwiązanie to pozwoliło na maksymalne wykorzystanie jej niewielkiej powierzchni (560 mkw.) i ukierunkowało myślenie o bryle domu jako formie, która wygradza od otoczenia i tworzy intymną przestrzeń tylko dla mieszkańców.

Elewacja domu niczym parawan

W tym celu zastosowano w parterze drewnianą elewację przechodzącą w parawan wygradzający dom od ulicy, a jednocześnie pozwalającą ukryć bramę wjazdową do garażu. Pozostałe elewacje pokryto czarnym klinkierem, który dodatkowo podkreślił mocną formę budynku i dobrze wpisał się w otaczającą zieleń.

Piętro zostało tak ukształtowane, aby tworzyć zadaszenia nad wejściem do domu i tarasem. Jego powierzchnia jest znacznie mniejsza niż parter, dzięki czemu w głębi ogrodu i przy ulicy dom zachowuje niedominującą skalę.

Zalesiona działka wyznacza ukształtowanie bryły

Dużym atutem działki, ale i ograniczeniem, było intensywne zadrzewienie. Chęć zachowania najstarszych drzew miała wpływ na ukształtowanie bryły. Sercem domu stała się przestrzeń dzienna, w której wnętrze salonu, jadalni i kuchni przenika się z tarasem, gdzie w dużej mierze toczy się życie rodziny. Obie przestrzenie są oddzielone na całej długości szklaną, rozsuwaną fasadą, co potęguje poczucie kontaktu z przyrodą i dużego, jasnego wnętrza.

projekt: P33 PRACOWNIA PROJEKTOWA ALEKSANDRA DONIEC 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Kostka z betonu - modernizacja modernizmu
Pasterska chata spotyka nowoczesną formę. Dom letniskowy w Pieninach
Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy

Skomentuj:

Niczym parawan - oszczędna bryła domu we Wrocławiu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej