Złota 44 - budowa niczym thriller z happy endem
Budowa Złotej 44 toczyła się jak filmowa opowieść pełna zwrotów akcji. Na szczęście produkcja, w której jedną z głównych ról zagrał światowej sławy architekt Daniel Libeskind zakończyła się happy endem.
Gdy przerwano budowę apartamentowca w ścisłym centrum Warszawy, pojawiły się obawy, że wskutek niepowodzeń pierwszego dewelopera budowa nie zostanie ukończona, a szkielet apartamentowca pozostanie w centrum miasta na długo. Szczęśliwie po przejęciu przedsięwzięcia przez nowych inwestorów udało się doprowadzić projekt Daniela Liebeskinda do realizacji, a Złota 44 nie podzieliła losu niedokończonych, opuszczonych budynków, takich jak chociażby krakowski szkieletor czekający na ukończenie przeszło 40 lat.
Złota 44 to filmowa opowieść o sukcesie okupionym wysiłkiem. BBI Development S.A. i AMSTAR po zakupie Złotej 44 w ciągu niespełna 29 miesięcy nadali nowe tempo pracom budowlanym. Dzisiaj marzenia o luksusowym apartamentowcu w ścisłym centrum Warszawy z unikatową w skali Europy strefą rekreacyjną stały się faktem. Złota 44 to następny, obok Cosmopolitana, wieżowiec mieszkalny w warszawskim Skyline.
Historia budowy Złotej 44
Złota 44 to budynek, który powstał zgodnie ze światowym trendem zrównoważonego budownictwa. Zapewnia to przede wszystkim jedyna w Polsce, zaawansowana technologicznie elewacja. Mimo iż przez wielu krytykowana jest estetyka zastosowanej okładziny (odbiegająca od wzoru przedstawionego na pierwszych wizualizacjach), to nie można jej zarzucić braku funkcjonalności i niespełniania środowiskowych norm. Apartamentowiec jako pierwszy w Polsce został zaprojektowany z fasadą w technologii trójszybowej (Triple Glass Unit). Jej technologiczne zaawansowanie gwarantuje ciszę, dostęp do świeżego powietrza (dzięki automatycznym uchylnym panelom), a także efektywność energetyczną, co będzie miało pozytywny wpływ na koszty klimatyzacji i ogrzewania apartamentów.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom fasada zapobiega utratom ciepła we wnętrzach, a specjalna powłoka kontroli słonecznej (zamontowana na jej zewnętrznej stronie) dostosowując się do aktualnej sytuacji pogodowej, ogranicza napływ nadmiernego światła słonecznego do środka budynku, zapobiegając tym samym zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Średnioważony współczynnik przenikania ciepła U dla fasady Złotej 44 wynosi 1,14. Dla porównania w pozostałych wieżach apartamentowych w Polsce wskaźnik ten wynosi średnio 1,30 - 1,40. Zastosowana technologia przyczynia się do redukcji kosztów i zużycia energii o 20 procent. Sposób wykonania elewacji gwarantuje rezydentom optymalną izolację akustyczną – dzięki temu tętniące życiem centrum miasta nie zakłóci ciszy we wnętrzach apartamentów.
W celu podniesienia jakości życia rezydentów cały budynek wyposażony został we własną stację filtrującą powietrze. Wykorzystuje to m.in. system klimatyzacji, który pobiera z niej powietrze i dopiero oczyszczone doprowadza do wnętrz apartamentów. Zgodnie z najnowszymi trendami w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju w Złotej 44 mieści się parking rowerowy obejmujący aż 288 miejsc oraz stacje do ładowania aut elektrycznych. Z kolei we wszystkich przestrzeniach wspólnych budynku zainstalowano wyłącznie nowoczesne oświetlenie ledowe.
Zielony taras z budkami dla ptaków
Przestronny zielony taras został wyposażony w ptasie budki dla jerzyków – gatunku ptaków najliczniej występującego w miastach, a zwłaszcza osiedlach mieszkaniowych. Dzięki temu Złota 44 wzbogaci się o nowych skrzydlatych mieszkańców.
Lobby jako wizytówka Złotej 44
Warto zwrócić uwagę na reprezentacyjne, mierzące ponad 6 metrów wysokości lobby Złotej 44, które w całości zaprojektowane zostało przez samego Daniela Libeskinda. Lobby jest zwieńczeniem pracy architekta nad projektem i przestrzenią publiczną łączącą budynek z miastem i mieszkańcami. Wyjątkowy charakter pomieszczenia podkreślą przedmioty i instalacje zaprojektowane przez Studio Libeskind Milano: kanapy i fotele wykonane przez firmę Moroso według projektu Libeskinda, a także ręcznie tkany dywan, który z pewnością można określić mianem dzieła sztuki użytkowej. Ponadto w posadzkę została wmurowana płyta pamiątkowa zaprojektowana przez znanego polskiego artystę grafika Andrzeja Pągowskiego.
Najwyższy mieszkalny wieżowiec w Unii Europejskiej
Złota 44 to najwyższy, wyłącznie mieszkalny, wieżowiec w Unii Europejskiej. Ten 192-metrowy budynek z 287 apartamentami zlokalizowanymi na 52 piętrach oferuje najwyższy komfort życia w centrum tętniącego życiem miasta. Zarówno jakością wykończenia, jak i rozmachem oraz liczbą udogodnień śmiało konkuruje z słynnymi rezydencjami, jak nowojorskie 432 Park Avenue, ONE 57 lub One Hyde Park w Londynie.
Oprócz przestronnych i starannie zaprojektowanych apartamentów mieszkańcy Złotej 44 uzyskują dostęp do największego w Polsce piętra rekreacyjnego w wieżowcu apartamentowym. Tuż za progiem własnego mieszkania, na powierzchni 1800 mkw. rezydenci mogą skorzystać m.in. z 25-metrowego basenu, jaccuzzi z widokiem na Pałac Kultury czy sali kinowej z symulatorem do gry w golfa.
Złota 44 w miastoobrazie Warszawy
Złota 44 to kolejny wieżowiec, który współtworzy warszawskie skyline. Pod koniec 2016 roku sprzedano w budynku połowę dostępnych apartamentów. Wśród mieszkańców wysokościowca znajduje się słynny polski piłkarz Robert Lewandowski. Podczas uroczystego otwarcia obiektu odbyła się aukcja charytatywna, w trakcie której zlicytowano między innymi koszulkę kapitana polskiej reprezentacji w piłce nożnej z jego autografem, uzyskując kwotę 20 044, 00 zł.
- Więcej o:
Najsłynniejsze budynki autorstwa Daniela Libeskinda
Najciekawsze polskie apartamentowce. Różne formy luksusu
Między budynkiem a ulicą - przestrzeń na styku
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą