Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najciekawsze polskie apartamentowce. Różne formy luksusu

ace
Złota 44, Warszawa, źródło: materiały prasowe - Złota 44, Warszawa, źródło: materiały prasowe

Kiedyś można było mieszkać w bloku, w kamienicy albo w domku jednorodzinnym. Dziś możliwości jest znacznie więcej, szczególnie jeśli na zakup mieszkania ma się sporo funduszy. W ostatnich latach powstało w Polsce wiele apartamentowców odznaczających się wyjątkową architekturą dopasowaną zarówno do lokalizacji budynku, jak i do potrzeb oraz oczekiwań jego przyszłych mieszkańców.

Zamieszkać w chmurach, czyli apartament w wielkomiejskim wysokościowcu

Apartamentowce - luksusowe, wielorodzinne budynki mieszkalne, choć popularne są w Polsce od niedawna, już stały się ważnym elementem współczesnej architektury. Bo wiele z nich odznacza się oryginalnymi formami, wyróżnia kształtem, lokalizacją, doborem środków. Domy z ekskluzywnymi mieszkaniami projektują znani architekci, a budowle te są coraz bardziej widoczne w przestrzeni polskich miast.

"Bycie widocznym dotyczy szczególnie mieszkalnych drapaczy chmur. Choć ten rodzaj apartamentowca pojawił się w polskiej architekturze zaledwie kilka lat temu, bogaci klienci mogą kupować mieszkania już w czterech takich budynkach. W połowie marca 2017 roku została oficjalnie oddana do użytku 192-metrowa wieża Złota 44 w Warszawie. Ten luksusowy apartamentowiec, który zaprojektował Daniel Libeskind, swoją charakterystyczną sylwetką wpisał się już na stałe w panoramę stolicy - szczególnie że stoi w samym sercu miasta, obok Dworca Centralnego. W skyline Warszawy wkomponowany jest także położony kilkaset metrów dalej inny wieżowiec mieszkalny - Cosmopolitan dzieło Helmuta Jahna.

Ale nie tylko Warszawa może się pochwalić takimi budowlami. Od 2009 roku w apartamencie kilkadziesiąt metrów nad ziemią można zamieszkać w Gdyni: zespół dwóch mieszkalnych wież (jedna ma 38, druga 29 pięter) w centrum miasta zaprojektował Andrzej Kapuścik. 205 metrów liczy Sky Tower - wysokościowiec we Wrocławiu, w którym funkcje mieszkalne połączono z biurowymi i handlowymi (proj. Studio Architektoniczne Fold s.c.).

Apartamentowce w parkowym otoczeniu

Apartamentowce w formie drapaczy chmur to oferta dla osób lubiących wielkomiejski styl życia, dobrze czujących się wśród miejskiego gwaru. Dla tych, którzy bardziej cenią ciszę, są obiekty mieszkalne ukryte w parkowym otoczeniu. W 2016 roku Nagrodę Architektoniczną Prezydent miasta stołecznego Warszawy (w kategorii architektura mieszkaniowa pojedynczy obiekt) otrzymał apartamentowiec zbudowany na skraju parku Morskie Oko (ul. Morskie Oko 1). Zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci budynek otrzymał proste, inspirowane modernizmem formy. Podobnego stylistycznego wyboru dokonał Tomasz Konior, projektując w Katowicach niewielkie, położone wśród drzew osiedle Wille Parkowa - i tu luksusowe ceglane domy mają geometryczne formy nawiązujących do modernistycznych "kostek".

Wśród nowo wzniesionych apartamentowców znaleźć można i takie, które zadowolą miłośników historii, osoby ceniące stare rzemiosło i lubiące obcować z duchem przeszłości. W kilku polskich miastach w zespoły mieszkaniowe zamieniono bowiem ostatnio dawne tereny przemysłowe. Okazuje się, że pochodząca z XIX lub początku XX wieku zabytkowa architektura postindustrialna doskonale nadaje się do adaptacji na cele mieszkalne. Eleganckie osiedla powstały niedawno m.in. na terenie dawnego Browaru Lubicz w Krakowie (metamorfozę kompleksu zaprojektowała pracownia Mofo Architekci) czy Browaru Gdańskiego w dzielnicy Wrzeszcz (proj. Wojciech Wyka i Ryszard Gruda). Industrialny klimat oraz położenie w centrum miasta - to walory tych obiektów.

Apartament z widokiem na...

Wśród licznych apartamentowców budowanych w polskich miastach wyjątkową grupę stanowią te szczególnie malowniczo położone. Wśród nich najwięcej zachwytów wzbudzają oczywiście domy z widokiem na morze. Takich budowli powstaje wzdłuż Wybrzeża coraz więcej - nowoczesny i stylowy apartamentowiec Dune w Mielnie był jednym z pierwszych. Swoją dynamiczną białą sylwetką przypomina ekskluzywne budowle z Lazurowego Wybrzeża (Dune - to projekt szczecińskiej pracowni mellon architekci). Apartamentowce nad morzem zbudowały także m.in. znane pracownie: HS99 (w Ustroniu Morskim) czy Arch Deco (w Mielnie, Juracie, w Gdyni-Orłowie).
Oferta luksusowych mieszkań wciąż się powiększa, a inwestorzy i architekci nie ustają w poszukiwaniu coraz bardziej oryginalnych i atrakcyjnych lokalizacji oraz form budynków. I nawet jeśli nie każdego stać na zakup mieszkania w takim ekskluzywnym obiekcie, interesujące może być samo obserwowanie rozwoju tej dziedziny architektury.

ZOBACZ ZDJĘCIA POLSKICH APARTAMENTOWCÓW >>>

Posłuchaj również jak Daniel Libeskind opowiada o projekcie Złotej 44:

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Najsłynniejsze budynki autorstwa Daniela Libeskinda
Między budynkiem a ulicą - przestrzeń na styku
Strefa wejścia do budynku, czyli za czym lobbuje lobby

Skomentuj:

Najciekawsze polskie apartamentowce. Różne formy luksusu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej