Otwarcie siedziby Muzeum nad Wisłą [WARSZAWA]
Otwarcie tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą w Warszawie zainauguruje wystawa "Syrena herbem twym zwodnicza". Muzeum rozpocznie działalność w tymczasowym pawilonie w sobotę 25 marca.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od początku swojej działalności (12 lat) nie doczekało się stałej, docelowej siedziby. W pewnym sensie "nomadyczny" sposób funkcjonowania instytucji kultury pasuje do charakteru działań, jak i do statusu sztuki nowoczesnej. Po rozebraniu pawilonu Emilia chwilowo "bezdomne" Muzeum przenosi się nad Wisłę.
Zanim MSN doczeka się nowej siedziby, która ma zostać wybudowana na Placu Defilad do 2020 roku, będzie działało w przestrzeni nadwiślańskiego pawilonu. Budynek ten został użyczony za darmo przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Biały, prostopadłościenny pawilon przywieziono z Berlina, gdzie pełnił funkcję tymczasowej siedziby Kunsthalle - instytucji prezentującej najnowsze zjawiska w sztuce.To obiekt zaprojektowany jako budowla przenośna, drewniana, do kilkukrotnego wykorzystania.
Budynek jest oszczędny, w środku ceglasto-czerwony, na zewnątrz - śnieżnobiały. To drugie jednak się zmieni – niebawem elewacja pokryta zostanie sztuką" - powiedział wicedyrektor MSN Marcel Andino Velez.
Elewacja pawilonu pozostanie biała do czasu zrealizowania pracy plastycznej zaprojektowanej przez Sławomira Pawszaka. Abstrakcyjna kompozycja zwyciężyła w konkursie na projekt fasady ogłoszonym przez MSN w czerwcu ubiegłego roku.
Sala wystawiennicza w nowej siedzibie Muzeum nad Wisłą ma powierzchnię 600 mkw. i jest wysoka na 12 metrów. W budynku będzie działa również kawiarnia i księgarnia. Tak o nowych warunkach wystawienniczych mówiła dyrektor MSN, Joanna Mytkowska:
Przestrzeń wystawiennicza ma około 600 metrów kwadratowych, czyli dwa razy więcej od Sali Matejkowskiej w Zachęcie, która uchodzi za największą tego typu, przeznaczoną na wystawy w Warszawie. Możemy poćwiczyć, jak będzie we właściwym muzeum, tam będą podobne przestrzenie, w podobnej skali.
Wystawa na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą
Działalność Muzeum nad Wisłą zainauguruje wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” – opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej i o tym, jak możemy tego symbolu dziś używać.
Publiczność odwiedzająca nowo powstały pawilon Muzeum obejrzy, jak materiał historyczny – dzieła sztuki i artefakty – łączy się z twórczością współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem. Celem wystawy jest pokazanie i uruchomienie potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o syrenie, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii.
Teraz, gdy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie trafia nad Wisłę w sąsiedztwo historycznego pomnika syreny dłuta Ludwiki Nitschowej, jest okazja, by przyjrzeć się pozornie znanej hybrydzie. Zwłaszcza, że w ostatnich latach warszawiacy na nowo odkrywają dla siebie rzekę, a rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Wisły. Po lewej stronie rzeki powstają wymarzone jeszcze przez Wokulskiego bulwary, a po prawej biegnie dzika ścieżka przyrodnicza, duma stolicy. Syrena, kobieta-ryba, uzbrojona w miecz i tarczę, wojowniczka będąca znakiem wspólnoty zamieszkującej Warszawę, staje w centrum zainteresowania Muzeum.
Godziny otwarcia Muzeum nad Wisłą: wtorek-czwartek 12.00-20.00, długie piątki do 22.00, sobota 11.00 – 20.00 niedziela 11.00-18.00, poniedziałki – nieczynne. (Uwaga godziny otwarcia mogą ulec zmianie). W weekend otwarcia 25, 26 marca sob. i niedz. godziny wydłużone, sobota do 22.00.
- Więcej o:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Natalia Romik: Architektura nie czeka na zmiany, ona się po prostu rujnuje [WYWIAD]
Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania
Zamiast rozbiórki projekt przebudowy Hotelu Cracovia. Szklane bryły i wiszące ogrody
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach