Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Fasada w rytmie pionów i poziomów - biurowiec Bielany Business Point

red
Bielany Business Point - nowy biurowiec oddany do użytku w Bielanach Wrocławskich, Projekt architektoniczny powstał w pracowni: Projekt Grupa Sławomir Kostur - mat. prasowe

Nowy biurowiec Bielany Business Point, wybudowany na terenie Bielan Wrocławskich uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Projekt budynku nawiązuje do modernistycznych wzorców. Pionowe, rytmiczne podziały na elewacji nadają prostopadłościennej bryle smukły wyraz. Kolejne kondygnacje podkreślono horyzontalnymi pasami.

Pięciokondygnacyjny biurowiec klasy A oferuje 12 tys. mkw. powierzchni, w której zadbano o innowacyjne rozwiązania technologiczne umożliwiające znaczną redukcję zużycia energii. Budynek został zaprojektowany w pracowni Projekt Grupa Sławomir Kostur, a inwestycję prowadziła grupa deweloperska Megapolis.

Estetyczna, stonowana architektura biurowca czerpie z modernistycznych wzorców. Budynek zaprojektowano na planie litery "L". Elewacja prostopadłościennej bryły poprzecinana jest pionowymi pasami - rytm ten równoważą jasne, poziome pasy pięter. Dość przysadzista, pudełkowa forma została dzięki temu rozbita na mniejsze struktury - zastosowane rozwiązanie czyni ją smuklejszą.

Wejście do budynku zostało podkreślone jednolitym przeszkleniem obejmującym dwie kondygnacje. Reprezentacyjne lobby znajduje się w strefie atrium. Dzięki temu oświetlone jest światłem dziennym, wpadającym przez przeszklony sufit. Ścianę za recepcją obsadzono roślinnością i zaaranżowano w formie pionowego ogrodu.

Okładziny elewacji w atrium zostały wykonane z białego nanoglasu – jest to spiek mączki marmurowej ze szkłem, dający z jednej strony efekt szkła, z drugiej zaś delikatnego wzoru charakterystycznego dla struktury kamienia. Bielany Business Point to jedna z pierwszych inwestycji w Europie, w której materiał ten został wykorzystany na tak szeroką skalę – tłumaczy Paweł Bal, menedżer projektu.

Bielany Business Point zaprojektowano tak, by spełniał wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z tym unijnym dokumentem przewidziane standardy zaczną obowiązywać dopiero w 2021 r.  Tymczasem dzięki wprowadzonym w nowym biurowcu rozwiązaniom izolacyjność termiczna budynku jest wyższa o 30 proc. w stosunku do obiektów budowanych zgodnie z normami obowiązującymi w minionym roku. "Dodatkowo w Bielany Business Point o 30 proc. zredukowane jest też zapotrzebowanie energetyczne – przekonuje Adam Pietkiewicz, współwłaściciel Megapolis i całej grupy kapitałowej Holding 1, do której należy spółka. Jednocześnie deweloper zapewnia indywidualne opomiarowanie mediów dla najemców.

ZOBACZ ZDJĘCIA I WIZUALIZACJE >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Szklany kryształ w środku miasta - Q22 [NOWE ZDJĘCIA]
Fasada jak szpalta gazety. Architekci projektują siedzibę mediów
Asymetria prostej bryły. Biurowiec w Bydgoszczy

Skomentuj:

Fasada w rytmie pionów i poziomów - biurowiec Bielany Business Point

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej