Pasterska chata spotyka nowoczesną formę. Dom letniskowy w Pieninach
Dom letniskowy położony nad jeziorem Czorsztyńskim łączy w sobie tradycję architektoniczną pasterskiej chaty z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi.
Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Sto metrów od domu mieści się skansen z budynkami z XIX wieku, które zostały przeniesione z miejsca, na którym powstało niegdyś sztuczne jezioro. Dom nawiązuje do tej tradycji, ale ma nowoczesną formę i rozwiązania techniczne. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym. Płynnie przechodzi on z dachu na ścianę. Projekt czerpie inspiracje z wartościowych elementów architektury i przyrody znajdujących się w otoczeniu. Kamienna podmurówka nawiązuje do charakteru góralskich zabudowań.
Dom otwiera się na jezioro
Dom stanął na działce pochylonej w kierunku jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że z tego miejsca roztacza się piękny widok na okolicę. Letnicy mogą podziwiać jezioro i góry oraz malowniczo położone na brzegu rzeki dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.
Najważniejsze zadanie projektowe polegało na wykorzystaniu atutów widokowych działki. Dlatego też od strony jeziora zastosowano pełne przeszklenia na parterze oraz dużą lukarnę na piętrze. Wykorzystując spadek działki, projektanci podnieśli w stosunku do otaczającego terenu poziom parteru oraz znajdujący się przed domem taras.
Od strony wejściowej dom sprawia wrażenie niedostępnego - ten efekt uzyskano przez pozbawienie elewacji okien w miejscu, gdzie dom otwiera się na ląd. Przeciwny zabieg zastosowano od strony jeziora. Duże przeszklenia otwierają wnętrze na otoczenie, a roztaczający się za oknem panoramiczny widok staje się integralną częścią projektu wnętrz.
Góralskie ornamenty w nowoczesnym wydaniu
We wnętrzu nowoczesna estetyka zostaje przepleciona z tradycyjnymi, rzeźbionymi ornamentami, które znamy z góralskich domów. Stonowane kolory czerni, szarości i naturalnego drewna zostały rozbite wyrazistym detalem. Uproszczony wzór wycinanki zdobi drzwi i schody. Pojawia się on również w dekoracji ścian - strefę aneksu kuchennego podkreśla koronka przekształcona w znak graficzny. Duże lampy i surowe dodatki dopełniają aranżacji.
Parter zajmuje prawie w całości przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym. Dwa przesuwne okna pozwalają na otwarcie połowy ściany i łączą wnętrze z tarasem. W pasie od strony wejściowej umiejscowiono łazienkę, toaletę, garderobę i schody na piętro. Układ piętra jest symetryczny – schody pośrodku oraz trzy pokoje pod skosami dachu. Pod budynkiem zagłębiono w zboczu niewielką piwnicę i pomieszczenie techniczne.
Za ten projekt pracownia HOLA Design zdobyła w 2018 roku Red Dot Design Award.
---
Projekt i realizacja: HOLA grupa projektowa
Wnętrza: HOLA-DESIGN
Architektura: EXTERIO
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Zastygła scenografia - projekt klubokawiarni Teatru Szekspirowskiego [GDAŃSK]
Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy
Makabryła 2016 - czas start! Zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku
Metamorfoza domu kostki. Skromny budynek z PRL-u zamienili w willę [ZDJĘCIA]
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]