Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy
Prostota formy, otwarcie na ogród, okalający pomieszczenia taras i malownicze położenie z widokiem na góry - tak w skrócie można przedstawić dom jednorodzinny zaprojektowany przez architekta Radosława Kuberskiego.
Prostota formy i wyrazu
Dom zaprojektowano na planie litery "L". To prosta i szlachetna prostopadłościenna bryła, która otwiera się na ogród. Z każdego pomieszczenia można się dostać wprost na taras okalający budynek, a z niego bezpośrednio do ogrodu. Szeroki okap pełni funkcję zadaszenia - pod nim tworzy się latem przyjemny cień. Duży okap ochroni również odpoczywających na tarasie domowników przed deszczem.
Dzięki usytuowaniu na naturalnym wzniesieniu i orientacji domu na południe, z okien roztacza się widok na Beskidy. Zatarcie granicy między wnętrzem i zewnętrzem potęgują duże, wysokie na trzy metry przeszklenia. Dodatkowo w kuchni, łazience i korytarzu umieszczono świetliki - otwory w dachu, przez które do wnętrza wpada naturalne światło.
Parterowy dom - dwupoziomowy ogród
Płaski dach wysypano żwirem i przygotowano pod zielone nasadzenia. W ten sposób uzyskano dodatkową powierzchnię rekreacyjną. Na taras widokowy umieszczony na dachu prowadzą schody zewnętrzne ukryte za drewnianą pergolą. Prosta bryła budynku współgra z zieloną okolicą i sąsiadującymi zabudowaniami. Znajdują się wśród nich popularne w PRL-u domy kostki. Spójność z otaczającą przyrodą i kontekstem architektonicznym potęguje drewno modrzewiowe zastosowane na okładzinie elewacji i tarasach.
Prezentowany dom ma 200 mkw. powierzchni łącznie z garażem (40 mkw.). We wnętrzu zaprojektowano duży salon z otwartą kuchnią, trzy sypialnie, pomieszczenia gospodarcze (pralnia), mały gabinet i dwie łazienki. To "maszyna do mieszkania" - jak lubi mówić o swym domu właściciel. Nawiązanie do Le Corbusiera ma z pewnością pozytywne zabarwienie, dom jest funkcjonalny i skrojony na miarę oraz potrzeby zamieszkującej go rodziny.
Skomentuj:
Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy