Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Minimalistyczna bryła domu w Chwalęcicach [PROJEKT]

red
Projekt domu jednorodzinnego w Chwalęcicach - autora: Spacelab

To przykład minimalistycznego projektu, który polega na umiejętnej kompozycji dwóch prostych form i dwóch materiałów: betonu i drewna. Powściągliwość zaowocowała harmonijną bryłą domu, wpisującą się w otoczenie.

Dom jednorodzinny w Chwalęcicach zaprojektowany przez poznańską pracownię Spacelab powstał dla 4-osobowej rodziny. Dom jest zlokalizowany w województwie lubuskim, na działce przylegającej do pobliskich łąk. Powierzchnia użytkowa w budynku to 207 mkw. licząc łącznie z garażem.

Dom jest oparty na kompozycji dwóch identycznych brył, złączonych i przesuniętych względem siebie. Dachy skośne stykają się ze sobą wzdłuż linii odwodnienia, a więc zadaniem wymagającym szczególnej uwagi było zaprojektowanie instalacji przeciwdeszczowej. Dla wewnętrznego koryta między dachami oraz zewnętrznych rynien ukrytych w elewacji architekci opracowali detale oparte na doświadczeniach z takimi realizacjami.

Cały system liniowy (rynny) i punktowy (wpusty) ma podwójny system izolacji, uwzględniający także możliwość pojawienia się skroplin pod rynnami i wpustami do rur.
Elewacje zaprojektowano z tynku o efekcie surowego betonu, wybrane partie pokrywa drewno cedrowe.

Drewniana elewacja ma kontynuację w formie okładziny na bramie garażowej. Wybrano uchylną, zlicowaną z elewacją bramę, ponieważ ten wybór pozwalał na identyczne pionowe ułożenie okładziny. Przed budynkiem jest duży podjazd - brama uchylna wymaga bowiem dodatkowego przedpola dla parkującego pojazdu. Równocześnie bryła mieszcząca garaż stanowi osłonę dla prywatnego tarasu przy sypialni rodziców.

Osłonę dla pokoi dzieci i części dziennej stanowi natomiast drewniana rama tarasu głównego. W projekcie wnętrz na prośbę inwestorów miał się pojawić tzw. qube czyli centralna bryła - kubik mieszczący pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze, obudowany kuchnią, garderobą i biblioteką. Przestrzeń skośną nad salonem otwarto, zwiększając jego przestronność (w tej części zaprojektowano dach o układzie krokwiowym), na pozostałej części domu są płaskie sufity podwieszane (dla tego obszaru wybrano więźbę na kratownicach drewnianych).

Zadanie projektowe objęło kompleksowo bryłę wraz z wnętrzami, co pozwoliło na etapie projektu budowlanego uwzględniać rozwiązania korzystne dla etapu projektowania wnętrz. Dzięki temu od razu można było zaprojektować montaż ważnych elementów wnętrzarskich jako ukryty, dopasowując konstrukcję do wymaganego efektu. Przykładowo – poziom kratownic został dopasowany do gabarytów specjalnych szczelin w sufitach podwieszanych, służących do późniejszego ukrycia elementów
konstrukcyjnych.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych…
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Chełmie. Po starym budynku zostanie tylko część piwnic
Czy w Kielcach powstaną trzy 21-piętrowe wieżowce? Inwestor planuje też basen dla nurków

Polecane

Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz
"Nożyczki" - ekspresyjna bryła domu w Grębaninie [PROJEKT]
Dom Yenga z drewnianych klocków [PROJEKT]

Skomentuj:

Minimalistyczna bryła domu w Chwalęcicach [PROJEKT]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej