Rozstrzygnięcie konkursu na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych
W konkursie na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które ma się mieścić w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, wygrała koncepcja opracowana przez biuro M.O.C Architekci z Katowic.
Do konkursu na koncepcję Muzeum Żołnierzy Wyklętych wpłynęło 20 prac. Pierwszą nagrodę w konkursie w wysokości 50 000 zł oraz zaproszenie do opracowania dokumentacji projektowej nagrodzonej pracy otrzymało biuro M.O.C Architekci z Katowic. W składzie zespołu znaleźli się: Ewa Janik, Błażej Janik, Grzegorz Ostrowski, Martyna Wyrwas i Radosław Bagrowski.
Architekci zaprojektowali w przestrzeni muzeum cztery budynki - świetliki, które mają dostarczać światło do podziemi. Każda z wież zostanie obłożona marmurem, a na jej powierzchni zostaną wyryte napisy: Bóg, Honor, Ojczyzna, Wolność.
Za największe atuty zwycięskiego projektu jury uznało:
Nagrodę przyznaje się za twórczą koncepcję uporządkowania istniejącego założenia aresztuśledczego z zachowaniem i wyeksponowaniem obiektów historycznych, także za czytelnośćfunkcjonalną Muzeum oraz za wprowadzenie nowych elementów rzeźbiarskich, wzbogacającychprzestrzennie i ideowo założenie Muzeum.
W jury zasiadali: Andrzej Bulanda, Michał Tatjewski, Aleksander Chylak, Patryk Jaki, Henryk Witowski, Romuald Chagowski, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Pawłowicz, Sławomir Cenckiewicz, Czesław Bielecki, Krzysztof Szwagrzyk.
Sąd konkursowy docenił również sposób, w jaki zostało zaprojektowane wejście główne, a przede wszystkim zintegrowanie placu z ulicą Rakowiecką. W zaleceniach pokonkursowych poproszono architektów o dopracowanie proporcji czterech budynków, które powinny bardziej przypominać wieże lub obeliski. Jury wskazało również na konieczność przeprojektowania muru, tak aby przestał oddzielać muzeum od miasta.
Planowany termin otwarcia muzeum wyznaczono na 1 marca 2019. Jednak jak podkreślał Patryk Jaki - wiceminister sprawiedliwości - to termin bardzo optymistyczny. Obecnie trwa wygaszanie działalności więzienia przy Rakowieckiej. Koszt całego przedsięwzięcia nie powinien przekroczyć 216 milionów złotych.
Założenia dotyczące projektu muzeum zapisane w regulaminie konkursu opracował Henryk Witkowski, architekci mieli za zadanie: "stworzyć spójną wizję rewitalizacji architektury zespołu z poszanowaniem substancji zabytkowej oraz ducha miejsca".
- Więcej o:
Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]
Sinfonia Varsovia Centrum: nowe wizualizacje siedziby orkiestry
Wieża widokowa z figurą Matki Boskiej w Mielcu [WIZUALIZACJE]
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards