Sinfonia Varsovia Centrum: nowe wizualizacje siedziby orkiestry
Na Kamionku powstaje Sinfonia Varsovia Centrum - nowe muzyczne miejsce dla Warszawy, skupione wokół orkiestry Sinfonia Varsovia. Kolejny etap prac projektowych został zakończony, czego efektem jest przyjęty projekt koncepcyjny.
Sinfonia Varsovia, jedna z kulturalnych ikon Warszawy, koncertuje i muzycznie edukuje mieszkańców. Jest stale obecna w kulturalnym pejzażu miasta. Poprawa warunków jej funkcjonowania w siedzibie przy Grochowskiej, jak też zapowiedziana budowa i oddanie do użytku nowoczesnej, zaprojektowanej przez Thomasa Puchera sali koncertowej, to jedno z najważniejszych i najciekawszych zarazem wyzwań dla miasta. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
W październiku 2015 roku została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej nowej sali koncertowej Sinfonii Varsovii i zagospodarowania architektonicznego nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272. Zgodnie z harmonogramem, do dnia dzisiejszego przyjęto wielobranżowy projekt koncepcyjny, będący uszczegółowieniem i rozwinięciem zwycięskiego projektu konkursowego. Konkurs na projekt siedziby Sinfonii Varsovii rozstrzygnięto w listopadzie 2011 roku. Zwycięski projekt Thomasa Puchera pokonał koncepcję opracowaną przez Zahę Hadid. Pracownię słynnej architektki nagrodzono II miejscem - zobacz wizualizacje >>>
Projekt obejmuje całość zespołu Sinfonia Varsovia Centrum, w tym pięć budynków zabytkowych, nowy budynek sali koncertowej z ramą oraz ogród. Została również wykonana makieta projektu oraz nowe wizualizacje. W ramach prac nad wielobranżowym projektem koncepcyjnym został doprecyzowany układ funkcjonalny poszczególnych obiektów. Ewolucji uległa też koncepcja ogrodu oraz forma architektoniczna ramy, która nabrała przezierności.
Cieszymy się, że architekt Thomas Pucher uwzględnił uwagi mieszkańców Warszawy pracując nad projektem koncepcyjnym Sinfonia Varsovia Centrum. Zrobił to jednak w taki sposób, żeby jednocześnie nie zatracić pierwotnej wizji, która w 2010 roku tak bardzo zachwyciła członków jury międzynarodowego konkursu architektonicznego - komentuje Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. Zawieszona 3 metry nad ziemią rama okalająca teren będzie ażurowa, a więc patrząc na Sinfonia Varsovia Centrum od ulicy Grochowskiej, główny zabytkowy budynek będzie widoczny – zapewnia Marynowski.
Sinfonia Varsovia Centrum to nie tylko kilka sal koncertowych, w tym ta największa w Polsce, o unikalnej konstrukcji stanowiącej połączanie sali typu shoebox z typem vineyard, ze znakomitą akustyką projektowaną przez berlińskie biuro Müller-BBM GmbH ze wsparciem brukselskiego zespołu Kahle Acoustics. To także przestrzenie dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, sale prób), studio nagraniowe, sala konferencyjna, pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych. W całym kompleksie nie zabraknie również miejsc, w których będzie można po prostu spędzić czas wolny, w kawiarni połączonej z księgarnią muzyczną, restauracji, ogrodzie łączącym się z Parkiem Obwodu Praga AK i na tarasie spacerowym na wysokości 20 metrów, z którego będzie można podziwiać panoramę Warszawy.
Budowa Sinfonia Varsovia Centrum jest jednym z flagowych projektów Programu Rewitalizacji Pragi, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju prawobrzeżnej Warszawy. Takim podejściem stolica nawiązuje do przykładu innych miast europejskich, gdzie ważne instytucje kultury lokalizowane były na obszarach rewitalizacyjnych.
Muzyka jest znakomitą platformą do budowania i zacieśniania wspólnoty. Mam nadzieję, że Sinfonia Varsovia Centrum będzie ważnym miejscem dla lokalnej społeczności. Przestrzenią, w której będą się dobrze czuli, z której będą dumni. Jestem przekonany, że będzie to miejsce przyciągające turystów i artystów z różnych stron świata – mówi Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy.
Kolejne etapy prac obejmują: uzyskanie pozwolenia na budowę (pierwszy kwartał 2018), zakończenie prac projektowych (ostatni kwartał 2018). Rozpoczęcie budowy planowane jest na przełomie 2018 i 2019 roku. Zakończenie pierwszego etapu robót budowlanych - otwarcie trzech frontowych budynków od ul. Grochowskiej nastąpi wiosną 2020 roku. Zakończenie drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej planowane jest dwa lata później - wiosną 2022 roku.
Inwestycja jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Na etapie konkursu architektonicznego w 2010 roku szacowany koszt budowy wynosił ok. 460 mln złotych. Weryfikacja tej wartości nastąpi wraz zakończeniem prac projektowych. W budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 280 mln zł.
Główny projektant: ATELIER THOMAS PUCHER z Grazu (Austria), architekt lokalny: Grupa 5 Architekci, konstrukcja, sieci i instalacje: Buro Happold, akustyka Müller-BBM GmbH Niederlassung Berlin.
- Więcej o:
W kamienicy komunalnej jak w apartamentowcu [METAMORFOZA]
Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]
Skrzyczne - nowa stacja narciarska. Zwycięski projekt
Złota 44 przedstawia luksusowe piętro rekreacyjne
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio