Hotel butikowy- Lemon Resort SPA
Lemon Resort Spa to nowoczesny hotel butikowy znajdujący się w Gródku nad Dunajcem. Jego wyjątkowa architektura bazuje na budynkach wzniesionych w tym miejscu w latach 70. XX wieku. Prosta bryła, płaski dach, kameralne założenie przestrzenne i przeszklenia otwierające wnętrze na otaczający krajobraz wyznaczyły koncepcję architektoniczną dla całego obiektu.
Kompleks położony jest w malowniczym otoczeniu jeziora i Pogórza Rożnowskiego. Wartością opracowanej koncepcji przebudowy peerelowskiego ośrodka jest dostrzeżenie walorów modernistycznego założenia, wkomponowanie architektury w przestrzeń cyplu i takie kształtowanie brył, by te nie zdominowały swoją formą otaczającej przyrody.
Kameralne apartamenty mieszczą się w usytuowanych kaskadowo, modernistycznych pawilonach. Poszczególne budynki składają się z poprzesuwanych względem siebie prostopadłościanów. Ośrodek usytuowano na cyplu jeziora Rożnowskiego, a jego układ urbanistyczny oparty jest na planie litery "V". Autorzy koncepcji przebudowy peerelowskiego ośrodka - architekci z biura Paprocki Architekci - postanowili zachować oryginalną kompozycję przestrzenną zaprojektowaną w latach 70. przez Lecha Skirzyńskiego. Dostrzeżono wartość opracowanej wcześniej struktury, która umożliwiała sprawną komunikację pieszą wewnątrz ośrodka. Część budynków została rozbudowana o zewnętrze tarasy, ogrody na dachach i loggie. Uzyskano tym samym nowe otwarcia widokowe i dodatkową przestrzeń wypoczynkową dla gości.
Apartamenty z widokiem na góry i jezioro
Otwarte przestrzenie, jasne barwy, dominujące szkło i dużych rozmiarów okna stanowią niejako tło dla przenikającego do środka bogactwa otaczającej Lemon Resort Spa natury. Drewniane deski i podłogi, kolorowe, futurystyczne pufy i fotele kontrastują z betonowymi ścianami. W częściach wspólnych brak dodatków w postaci zasłon, obrusów i dywanów w zamian za to aranżacja wnętrza bazuje na idei surowej elegancji. Przestronne balkony i duże okna oferują widok na otaczającą przyrodę.
Ośrodek Lemon Resort Spa zajmuje powierzchnię 4,5 hektara. Znajdują się w nim 34 apartamenty o wysokim standardzie, restauracja oraz luksusowe strefy: Wellness i Spa. Twórcy konceptu postawili na połączenie neomodernistycznej architektury i oszczędnego w formie designu.
Warto wspomnieć również o należącej do ośrodka marinie, do której przycumowane są m.in. ekskluzywne łodzie elektryczne (np. stylowa, ekskluzywna Delta 600), kajaki, deska SUP, a nawet innowacyjna Tesla 21. Ponadto do środka przynależą dwie plaże,boiska sportowe, a w jego obrębie znajdują się trasy rowerowe i szlaki turystyczne prowadzące do zabytków i pomników przyrody.
Hotel butikowy jako luksusowy i niepowtarzalny koncept
Szukając definicji hotelu butikowego można odwołać się do wypowiedzi Steve'a Rubella - współwłaściciela powstałego w 1984 roku nowojorskiego Morgan Hotel:
Hotele są jak domy towarowe. Spełniają wszystkie oczekiwania wszystkich. Tutaj jest inaczej. Tutaj jest jak w boutique’u.
Definicja Rubella, choć oparta na metaforze, ukazała dość jednoznacznie wartości bazowe hotelu butikowego: jego unikatowość, piękno formy, wysoki standard, precyzyjne sprofilowanie pod kątem wąskiej grupy docelowej.Przyjmuje się, że hotele butikowe nie należą do żadnej sieci hotelowej, tzn. są konceptem indywidualnym, nie powtarzanym nigdzie indziej.Hotel butikowy wzbogacony jest w szereg udogodnień znajdujących się i w przestrzeniach wspólnych, jak i apartamentach indywidualnych.Istotnym czynnikiem jest także atrakcyjne z punktu widzenia gościa usytuowanie obiektu zazwyczaj w centrum miasta. W przypadku Lemon Resort Spa to otoczenie przyrody - malowniczego krajobrazu jeziora i Pogórza Rożnowskiego.
- Więcej o:
Hotel Harnaś: nowe wnętrza tatrzańskiej perły modernizmu
Mur pruski we współczesnej odsłonie: hotel na Mazurach [PROJEKT]
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Jeśli nie Ritz, to co? Nietypowe hotele z całego świata!
Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski
Przedwojenny basen termalno-solankowy w Ciechocinku przejdzie rewitalizację? Nazywano go „Małym Adriatykiem”
Nadmotławie w Gdańsku projektu SiM Architekci. Frontem do rzeki
Romuald Gutt - poeta szarej cegły [ZNANI ARCHITEKCI]