Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Hotel Harnaś: nowe wnętrza tatrzańskiej perły modernizmu

red

W PRL-u luksusowy do niedawna zaniedbany - modernistyczny dom wypoczynkowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Po blisko 50 latach od wybudowania Harnaś powraca w nowej odsłonie. W 2016 roku obiekt stał się własnością firmy Bukovina. Przeprowadzono w nim gruntowny remont, chcąc przywrócić mu dawną świetność.

Niegdyś był jednym z najbardziej ekskluzywnych domów wypoczynkowych w Polsce. Wybudowany w latach 1966-1969, zaprojektowany przez Leszka Filara, Przemysława Gawora i Jerzego Pilitowskiego, budynek posiadał 120 pokoi i najładniejszy widok na panoramę Tatr, a po jego korytarzach przechadzali się wysokiej rangi polscy dygnitarze z okresu PRL-u.

Nowe oblicze Hotelu Harnaś

Nowy właściciel docenił wyjątkowy charakter budynku. Wyremontowano wnętrze obiektu tak, by przyszli goście mogli spędzać czas w nowocześnie urządzonych pokojach. Wnętrza zdobi sto grafik pochodzących z okresu 1965-89 - autorstwa polskich i zagranicznych artystów. Zdecydowano się na odnowienie logotypu umieszczonego na dachu. Oryginalną typografię najpierw zdigitalizowano, a później poszczególne litery zostały optycznie poprawione. Oficjalne otwarcie odnowionego Hotelu Harnaś (to nowa, oficjalna nazwa obiektu) odbyło się 29 grudnia 2016 roku. Baza noclegowa składa się z 73 pokoi o zróżnicowanym standardzie.

Architektura Domu Wypoczynkowego Harnaś

Architekci stworzyli modernistyczną bryłę, która nie przytłacza okolicznej zabudowy. Ustawienie budynku ukośnie w stosunku do zbocza góry, osłoniło go przed działaniem silnych wiatrów, a przede wszystkim pozwoliło zlokalizować pokoje od strony nasłonecznionego stoku. Takie rozwiązanie spowodowało, że "Harnaś" jest budynkiem jednotraktowym: część mieszkalna znajduje się po stronie nasłonecznionej i otwiera się na przepiękne, tatrzańskie widoki.

Gmach składa się z dwóch brył: trzykondygnacyjnego korpusu mieszczącego pokoje, wspartego na słupach, wyposażonego w uskokowo ułożone ciągi balkonów oraz przeszklonego parteru, gdzie znajdowały się  m.in. stołówka i świetlica.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Fasada jak szpalta gazety. Architekci projektują siedzibę mediów
Szklany dach nad kamienicami Starego Miasta w Warszawie
Mur pruski we współczesnej odsłonie: hotel na Mazurach [PROJEKT]

Skomentuj:

Hotel Harnaś: nowe wnętrza tatrzańskiej perły modernizmu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej