Makabryła z widokiem na Tatry - nowa wieża w Krakowie
W Krakowie przy ulicy Wodociągowej powstaje prywatna wieża widokowa. Ceglana, czterokondygnacyjna budowla ma służyć do podziwiania panoramy Tatr i okolicznych zabytków. Plany psuje jednak krakowski smog.


Na terenie posesji Macieja Ornatowskiego, tuż obok willi oraz prywatnej klinki medycyny i ginekologii estetycznej pnie się w górę ceglana baszta o obwodzie około sześciu metrów. Jak mówi właściciel w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej:
Zdaje sobie sprawę z tego, że tego typu obiekt może wzbudzić zainteresowanie. Budowę wieży przed laty doradził mi architekt. We Włoszech ze względów historycznych tego typu budynki nie są niczym niezwykłym. W Polsce też można takie spotkać, ale nie przyjęły się.
Prywatna wieża widokowa ma być nakryta sześciospadowym dachem wykończonym ceramicznymi dachówkami. Do budynku zostanie doprowadzone ogrzewanie i kanalizacja, tak by mógł służyć również w zimie. Baszta w założeniu ma pełnić funkcję prywatnego azylu - miejsca do kontemplacji i obserwacji. Choć jak do tej pory widok z wieży nie zachwyca, w kontemplacji krajobrazu przeszkadza krakowski smog.Właściciel jako inspirację wskazuje znaną basztę wybudowaną w latach 20. XX wieku przez Adolfa Szyszko-Bohusza w Przegorzałach. Wówczas architekt urządził w budynku własny dom. To jednak zbyt daleko idące porównanie.
Pojawiły się wątpliwości w związku z legalnością prowadzonej budowy, ponieważ prywatna wieża widokowa powstaje w miejscu objętym planem zagospodarowania przestrzennego "Wzgórze Św. Bronisławy II", który zabrania wznoszenia nowych obiektów na tym obszarze. Jak ustalili dziennikarze Gazety Wyborczej pozwolenie na budowę zostało wydane w lutym 2007 roku, czyli cztery lata przed uchwaleniem planu, co oznacza, że jeśli przez ten cały czas prowadzono dziennik budowy - to nie ma prawnych przeciwwskazań, by wieżę dokończyć. W tym momencie trwa procedura wyjaśniająca, czy obiekt powstaje legalnie i czy pozwolenie na budowę przez ten czas nie straciło swojej ważności.
- Więcej o:
Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. XI]
[MAKABRYŁA] Ścianą w okna, czyli galeria handlowa w Kwidzynie
Polska Darem Nilu? Antyczne inspiracje według Polisz ArKITekczer
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację