Wrocławski modernizm oczami dzieci - ilustrowana mapa
Wrocław może pochwalić się obiektami architektonicznymi z różnych epok, wciąż jednak głównie eksponuje się zabytki średniowieczne i barokowe, zapominając, że to co może miasto wyróżniać to dziedzictwo epoki modernizmu. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach mikrograntów ESK 2016 powstała ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą współtworzyły dzieci.
Nie oznacza to jednak, że są one jej jedynymi adresatami. Organizatorzy projektu zachęcają wszystkich, nie tylko do zapoznania się z finalnym efektem warsztatów „Kto widział…Modernizm”, lecz również do spacerów szlakiem tej wyjątkowej architektury.
W październiku 2016 odbyły się dwudniowe warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat, przeprowadzone przez kulturoznawców, historyków sztuki i animatorów kultury, które miały na celu przybliżenie najmłodszym wrocławskiej architektury modernistycznej. Głównym założeniem projektu była nauka poprzez doświadczanie. Ekscytującą podróż po mieście poprzedził wykład, w trakcie którego w przystępnej formie zaprezentowane zostały dzieje architektury Wrocławia oraz miejskie style życia w poszczególnych epokach historycznych. W towarzystwie Kuny-Przewodniczki dzieci obejrzały m.in. Aptekę Pod Murzynem i dom towarowy Kameleon. Podczas warsztatów, które odbyły się następnego dnia, uczestnicy tworzyli makiety budynków, umieszczonych następnie na wielkoformatowej mapie miasta. Z pianki modelarskiej, pudełek i kartonów powstały modele obiektów takich jak Dolmed, Hala Stulecia, Renoma czy Trzonolinowiec. W ten sposób udało się rozbudzić zainteresowanie dzieci architekturą modernistyczną oraz otaczającą ją przestrzenią.
Efektem końcowym projektu jest ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą znaleźć można pod linkiem: www.ktowidzialmodernizm.pl. Dzięki niej, dzieci i dorośli wspólnie mogą odkryć najbardziej reprezentatywne budynki modernistyczne.
Kto za tym stoi?
Organizatorami projektu "Kto widział... Modernizm" jest Stowarzyszenie PAKT, które tworzą: Aleksandra Krupa, Joanna Panciuchin, Piotr Jakub Fereński, Ola Solińska, Anna Sztromwasser, Mateusz Stefaniak i Tomasz Nowak.
Projekt jest współfinansowany ze środków programu mikrogranty ESK 2016 realizowanego we współpracy i przy wsparciu Kogeneracji S.A.
- Więcej o:
Zamiast rozbiórki projekt przebudowy Hotelu Cracovia. Szklane bryły i wiszące ogrody
Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu [ZDJĘCIA]
Lustro nad przepaścią: przezroczyste mosty w Chinach
Rozpoczyna się rozbiórka Universalu. Początek wielkich zmian w centrum Warszawy?
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach