Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kubiczna bryła podmiejskiej willi [WROCŁAW]

red
Podmiejska willa we Wrocławiu - Pracownia Projektowa Olejnik, fot. Tomasz Wolniaczyk

Ta współczesna willa podmiejska charakteryzuję się zwartą bryłą o nielicznych prostych, kubistycznych podziałach podkreślających: wejście główne, podziały funkcjonalne strefy dziennej oraz tarasy zewnętrzne. Dom składa się z trzech prostopadłościanów o różnych wymiarach, dzięki czemu uzyskano efekt rozrzeźbienia elewacji przy jednoczesnym ograniczeniu zastosowanych form. W zależności od tego, z której strony spojrzymy na willę dostrzeżemy inny układ brył. Projekt domu powstał w Pracowni Projektowej Olejnik.

Masyw głównej bryły budynku został "rozbity" wcięciami w elewacji południowej w celu wykonania tarasów zewnętrznych oraz po to, by doświetlić poszczególne pomieszczenia. Parter budynku pozbawiono akcentów kolorystycznych i materiałowych, jedynymi elementami dzielącymi bryłę parteru są: wejście główne, brama garażowa, oraz elementy stolarki okiennej. Podział bryły na trzy części podkreślają zastosowane kolory i materiały: biel parteru, drewniana okładzina pierwszego piętra utrzymana w rdzawym, brązowym kolorze, tynk w kolorze antracytowym i poziome żaluzje. 

Stolarka okienna, głównie w części południowej została zaprojektowana jako możliwie "szczelnie" wypełniająca przestrzeń miedzy ścianami masywnymi, dzięki czemu na najbardziej eksponowanej elewacji wiodącą elementem kompozycji jest właśnie szklenie okien.

Lokalizacja okien w bryle zewnętrznej rozplanowana została w sposób umożliwiający maksymalne zyski od promieniowania cieplnego słońca (okna duże zlokalizowano na elewacji południowej, natomiast od strony północnej zaprojektowano jedynie otwory w pomieszczeniu kuchni i sypialni pierwszego piętra.

Elewacja budynku  została podkreślona prostymi podziałami wyznaczanymi przez projektowaną stolarką okienną, która jednocześnie odzwierciedla wewnętrzne podziały budynku. Dla pomieszczeń części dziennej przewidziano jednoramowe okna o znacznych gabarytach, pomieszczenia sypialni zostały doświetlone stolarką dwudzielną, natomiast pomieszczenie gospodarcze pozyskują światło dzięki wąskim, pasmowym otworom okiennym.

Projektowany budynek przyjmuje formę współczesnej willi podmiejskiej o charakterze domu o podniesionym współczynniku energetycznym (z oknami głównymi zorientowanymi na południe).

Część wschodnią parteru przeznaczono na strefę dzienną, której sercem jest salon otwarty od południa na ogród i taras zewnętrzny. Od strony wschodniej pomieszczenie salonu sąsiaduje z jadalnią, również otwartą od strony południowej na część ogrodową oraz zaopatrzoną we własny taras. Pomieszczenie kuchni zlokalizowano w części północnej wraz z przejściową spiżarnią usytuowaną pod monolitycznymi schodami .

Część "nocna" została zlokalizowana w części zachodniej budynku i składa się z trzech wydzielonych sypialni dzieci dostępnych zarówno z wewnętrznego korytarza jak i łazienki. W części południowej usytuowano sypialnię główną z garderobą oraz oddzielną łazienką. Z każdego pomieszczenia sypialni zaprojektowano wyjście do ogrodu okalającego budynek.

Piętro willi pełni różnorodne funkcje. W części północnej zlokalizowano gabinet z wyjściem na taras. Znajdują się tu również sypialnie dla gości wraz z garderobą, łazienka, a także pomieszczenie sauny. Wnętrza utrzymane są w nowoczesnym stylu z przewagą bieli zestawionej z naturalnym drewnem. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Ekspresyjna bryła willi w czarnej okładzinie
"Europa" - nowa siedziba UE. Symbolika bryły

Skomentuj:

Kubiczna bryła podmiejskiej willi [WROCŁAW]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej