Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Art Modern - osiedle inspirowane modernizmem [ŁÓDŹ]

red
Osiedle mieszkaniowe Art Modern w Łodzi, projekt: SooN architekci - materiały prasowe

Modernistyczne idea zarówno te plastyczne, jak i funkcjonalne wciąż sprawdzają się w opracowaniach koncepcji nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Rozkładowe mieszkanie, odpowiednio nasłonecznione, z możliwością przewietrzania, posiadające duży balkon lub ogródek w centrum miasta to wciąż dla wielu luksus, który po wieku od sformułowania powyższych założeń powinien uchodzić za standard.

Współcześnie w architekturze i urbanistyce zwraca się coraz większą uwagę na sposób projektowania osiedli mieszkaniowych, modele dogęszczania miast i tworzenia wielofunkcyjnych, różnorodnych kwartałów, które pozwolą na zaspokojenie codziennych potrzeb w zasięgu spaceru. Krytyce poddaje się tworzenie osiedli domów jednorodzinnych na obrzeżach miast, które wymagają zbudowania infrastruktury (doprowadzenie instalacji) oraz nowych dróg dojazdowych zatłoczonych w godzinach szczytu. Jako alternatywę dla domu z ogródkiem wskazuje się mieszkanie na dobrze zaprojektowanym osiedlu z zagospodarowaną strefą zieloną - miejscem wspólnym dla wszystkich mieszkańców. Liczy się również bliskość tzw. infrastruktury społecznej: przedszkola, szkoły, przychodni. Szeroka oferta kulturalna i rozrywkowa w mieście, a także bliskość miejsca pracy (tendencja przenoszenia biur do centrów miast) to argumenty, który mają przekonać mieszkańców do wyboru centralnych lokalizacji i mieszkań w domach wielorodzinnych.   

Koncepcja architektoniczna osiedla Art Modern w Łodzi

Koncepcja architektoniczna prezentowanego osiedla mieszkaniowego stanowi hołd dla sztuki nowoczesnej - nurtu ściśle związanego z Łodzią i jej historią. Odwołania do modernizmu nie ograniczają się jedynie do fasady, która przypomina słynne kompozycje Pieta Mondriana. Zgodnie z zasadami Bauhausu, projekt obiektu kładzie silny nacisk na funkcjonalność oraz wygodę użytkowników. Autorem koncepcji jest pracownia SooN Architekci.

Kompleks mieszkaniowy, którego budowa ruszyła oficjalnie w lipcu ubiegłego roku, powstaje wokół zabytkowej elektrowni zasilającej niegdyś przędzalnię wełny zgrzebnej Karola Weilego i Stanisława Landauda. Niedawno ukończoną, pierwszą część inwestycji stanowi budynek wielorodzinny liczący sześć kondygnacji z parterem oraz jedną kondygnację podziemną, gdzie mieszczą się garaże.W bloku powstało 98 w pełni rozkładowych mieszkań o podwyższonym standardzie. Swoje lokale odebrali już pierwsi mieszkańcy.

Wszystkie mieszkania są w pełni rozkładowe i wyposażone w balkon, taras lub ogródek. W większości lokali da się wydzielić garderobę w sypialni, we wszystkich łazienkach możliwa jest zaś aranżacja prysznica z odpływem liniowym, bez konieczności montażu brodzika. W procesie projektowym uwzględniono potrzeby takich grup, jak osoby starsze czy niepełnosprawne – obiekt praktycznie w całości pozbawiony został barier architektonicznych. Wszystkie klatki schodowe wyposażono w duże windy, przestronne korytarze oraz rowerownie. Mieszkańcy osiedla będą mogli korzystać z parkingu podziemnego. Garaże wyposażono w wentylację mechaniczną, część miejsc parkingowych zostanie powiększona o przestrzeń gospodarczą.

Zieleń jako ważna część koncepcji osiedla mieszkaniowego

Atutem kompleksu jest kameralna, bezpieczna okolica. Aż 31% działki zajmą tereny zielone, w tym ustronny plac zabaw oraz prywatny park oparty o istniejący starodrzew kasztanowców, wzbogacony licznymi elementami małej architektury. Osiedle wykonane jest w wysokim standardzie – zastosowano tu nowoczesne rozwiązania architektoniczne takie jak technologia białej wanny, do budowy użyto zaś szlachetnych materiałów. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska.

Osiedle bez barier

W projekcie budowlanym postawiono na maksymalne ograniczenie barier architektonicznych, dzięki czemu kompleks ma być przyjazny dla mieszkańców w każdym wieku. Wszystkie klatki schodowe wyposażono w podjazdy, pojemne, ciche windy oraz przestronne korytarze. Do dyspozycji mieszkańców oddany został również parking podziemny. Ponad 1/3 gotowego kompleksu zajmą tereny zielone, w tym ustronny plac zabaw oraz prywatny park oparty o istniejący starodrzew kasztanowców.

Dalsze etapy inwestycji

Kolejny etap budowy ruszy już na początku 2017 roku. W przyszłości w ramach kompleksu powstać ma łącznie 374 mieszkań, 2-6 lokali usługowych oraz 12-18 lokali biurowych. Wizytówką miejsca stanie się 12 nowoczesnych, nawiązujących do najlepszych tradycji architektonicznych miasta loftów, które powstaną w budynku dawnej elektrowni. Docelowo wybudowany zostanie też parking wielopoziomowy o konstrukcji żelbetowej, który znajdzie się w południowo-zachodniej części osiedla.

Projekt: SooN architekci 

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Domy wielorodzinne inspirowane ceglanymi willami z początku XX wieku [WARSZAWA]
Wszystkie choroby polskich miast. Dom polski w transformacji
Najlepsze polskie budynki 2015 według SARP

Skomentuj:

Art Modern - osiedle inspirowane modernizmem [ŁÓDŹ]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej