Coming out! Najlepsze dyplomy ASP [WARSZAWA]
To już siódma odsłona wydarzenia prezentującego prace dyplomowestudentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym roku do konkursu zakwalifikowano 36 projektów. W tegorocznej edycji Coming Out pierwsze miejsce zajęły ex aequo Ewelina Czaplicka-Ruducha z Wydziału Wzornictwa ze swoim projektem "Polonauts" wykonanym pod opieką Janusza Noniewicza i Damiena Ravn oraz Wiktoria Wojciechowska z Wydziału Sztuki Mediów i jej praca zatytułowana "Sparks/Iskry" przygotowana pod kierunkiem profesora ASP, dr hab. Prota Jarnuszkiewicza.
Pierwszy z tych projektów to wyróżniona w październikowym numerze Harper’s Bazaar kolekcja ubrań inspirowana filmem dokumentującym przygotowania Zambijczyków do
lotu na Marsa, zaś „Sparks/Iskry”, w formie zdjęć portretowych bezpośrednich świadków wojny, młodych żołnierzy, przedstawiają wielowarstwowy obraz współczesnej wojny na podstawie konfliktu na Ukrainie, który wydaje się zapomniany, mimo że toczy się w Europie. Swoim projektem Wiktoria Wojciechowska chciała pokazać jak działa wojna, jak wpływa na życie zwykłych ludzi oraz ich otoczenie. Zwyciężczynie przygotowują wspólną wystawę w Galerii Salon Akademii w 2017 roku.
Jury postanowiło przyznać również jedno wyróżnienie, które otrzymał Michał Kożurno, absolwent Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP, za konserwację prac „Map RoomI” i „Map Room II”. Projekt ten skupia się wokół problemów konserwatorsko-kuratorskich autorskich odbitek fotograficznych Mikołaja Smoczyńskiego ze zbiorów Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
Naszą uwagę przykuła również praca Justyny Górskiej zatytułowana "Zabytek czy ofiara transformacji? - casus Uniwersamu Grochów. "Źle urodzone" budynki socmodernistyczne noszą na sobie piętno komunizmu i przez wielu uważane są za relikt minionej epoki. Justyna Górska w swojej pracy zwraca uwagę nie tylko na architektoniczną wartość Uniwersamu, lecz także na życie społeczne, które toczyło się wokół budynku.To wyraźny głos sprzeciwu wobec burzenia modernistycznej architektury. Wystarczy wspomnieć, że z krajobrazu Warszawy obok wspominanego Uniwersamu Grochów zniknęły takie budynki jak: Pawilon Chemii czy Supersam. Natomiast nad Pawilonem Emilia wisi widmo przenosin.
Wystawę prac można oglądać codziennie w godzinach 12:00 - 20:00 w kamienicy hr. Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2. Ekspozycja będzie otwarta do 11 grudnia 2016 roku.
Skomentuj:
Coming out! Najlepsze dyplomy ASP [WARSZAWA]