Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Architektura niezrównoważona [WYSTAWA]

red
An industrial city, kolaż, na podstawie Ernesta Jonesa A northern English town. Część instalacji wizualno-dźwiękowej Unwell-Tuned Architecture of Dystopia - Marta Kowalczyk

Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na wystawę pt. "Centrum niezrównoważenia". To podsumowanie już 9. cyklu Synchronizacji, czyli projektu, w którym głos zabierają architekci poszukujący rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni miejskiej. Ponadto Bęc Zmiana otwiera w pustostanie przy Placu Trzech Krzyży Instytut Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi).Ta instytucja ma za zadanie badać architektoniczną tkankę Warszawy.

Hasłem przewodnim tegorocznej Synchronizacji była właśnie "Architektura niezrównoważona".Wystawa wieńczącą projekt zmusza do zastanowienia się nad kilkoma zagadnieniami dotyczącymi życia we współczesnych miastach. Podejmuje tematy: migracji (instytucji, roślin, materiałów, funkcji), wykorzystania istniejących zasobów w nowy sposób (dachy, tarasy, pustostany, resztki), powstrzymywania się zamiast nadprodukcji, przymierza zamiast psucia przestrzeni, lokalności i globalności zarazem (bazary, ciuchy, jedzenie).

Działalność organizacji pozarządowych jest oparta na konieczności zarządzania permanentnym niedoborem, podejmowania decyzji przy mnożących się zmiennych, usiłowaniem wypracowania stabilności w niestabilnym środowisku, łączeniem nowatorstwa z niepewnością. Przyjmują one różne metody działania i strategie – niektóre z organizacji zajmujących się miastem i architekturą, choć są malutkie i tworzone przez kilkuosobowe zespoły, noszą nobliwe nazwy, symulujące nieistniejące instytucje, jak Centrum Architektury z Warszawy czy Instytut Architektury z Krakowa. Inne, jak Bęc Zmiana, nie ukrywają swojego improwizowanego charakteru, już nazwą sugerując swój napadowy charakter i faktyczne możliwości długofalowego sprawstwa.

Jednak to niestabilne środowisko produkuje treści i propozycje nowych sposobów myślenia o mieście, możliwościach architektury i jej połączeniach z życiem społecznym. Realizując różnego rodzaju działania – od wydawania książek po prezentację wystaw problematyzujących najciekawsze zagadnienia współczesności – dociera do odbiorców, z którymi i dla których tworzy język nie tylko rozumienia przeszłości i teraźniejszości miast, ale także wyobrażania ich wspólnie tworzonej przyszłości. To łączenie środowisk i treści, tworzenie dziwnych często asocjacji, burzenie podziałów między dyscyplinami, jest wytwarzaniem platform gdzie widzimy się nie tylko jako użytkownicy środowiska miejskiego, ale także jego aktywni twórcy bez względu na wykonywany zawód, choć nadal największa odpowiedzialność spoczywa w trójkącie ekonomia-administracja-architekci i projektanci.

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę 26 listopada o godzinie 18.00 w Fundacji Bęc Zmiana, przy ulicy Mokotowskiej 65/7 w Warszawie.

Miejsce: Warszawa, Fundacja Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65/7 (III piętro)
Czas: 26.11–31.12.2016 r.


Wystawa czynna w dni powszednie w godz. 10–19
Wernisaż: 26.11 (sobota), godz. 18

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Wiejski dom wśród pól. To widok ukształtował bryłę
Wszystkie choroby polskich miast. Dom polski w transformacji
"Nie o domy z futra chodzi(...), lecz o architektoniczną odpowiedź na XXI wiek". Ostatnich 10 lat architektury…

Skomentuj:

Architektura niezrównoważona [WYSTAWA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej