Handlowa Galeria od architektów. Rusza budowa Galerii Młociny
Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się wykopy i prace ziemne związane z budową jednego z największych polskich centrów handlowych. Projekt warszawskiej Galerii Młociny powstał w renomowanych pracowniach architektonicznych Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Czy to recepta na problem handlowych molochów, które rzadko kiedy mogą pochwalić się dobrą architekturą?
Od jakiegoś czasu obserwujemy w Polsce zjawisko odnawiania istniejących obiektów handlowych. Dziś od takich miejsc oferujemy już nie tylko dużej powierzchni i sklepów znanych marek. Chcemy spędzać swój czas w eleganckich obiektach odznaczających się dobrą architekturą, a w środku czerpać korzyści z rozmaitych udogodnień. Strefy relaksu, dostęp do internetu, punkty usługowe czy strzeżone miejsca w których możemy zostawić rower to już powoli standard.
Ten trend zdecydowanie postanowił wykorzystać inwestor chcący wybudować warszawską Galerę Młociny. Ogromna powierzchnia i bogata oferta mają tutaj iść w parze z dobrą architekturą. Aby połączyć funkcjonalność i estetykę zdecydował się powierzyć opracowanie projektu architektom z pracowni Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Cały obiekt ma mieć aż 220 000 m² powierzchni, z czego na handel przeznaczonych zostanie 70 000 m² - z takim metrażem nie ustanowi co prawda nowego rekordu, ale i tak będzie jednym z największych polskich obiektów handlowych. Wewnątrz ma powstać 220 sklepów oraz usługi towarzyszące takie jak restauracje czy dziewięciosalowe kino.
Od zewnątrz galeria będzie utrzymana w jednorodnej, jasnej kolorystyce, a bryła została rozbita poprzez przesunięcie względem siebie wyższych kondygnacji, które zdają się być osobnymi elementami trochę przypadkowo ułożonymi jeden na drugim. Nie zabraknie też dużych przeszkleń czy miejsca na logotypy najemców - te jednak, aby zapobiec reklamowemu chaosowi mają być ujednolicone kolorystycznie i materiałowo.
Niewątpliwym atutem galerii będzie też zielony ogólnodostępny park zajmujący ok 1/3 powierzchni dachu. Tutaj będzie można odpocząć pośród zieleni i cieszyć się widokiem na oglądany ponad dachami sąsiednich bloków Las Bielański i Wisłę. Także lokalizacja bezpośrednio przy jednym z największych węzłów przesiadkowych w Warszawie obejmujących metro, pętle tramwajową, autobusów miejskich i dalekobieżnych oraz parking P+R niewątpliwie zapewnią wygodny dostęp do galerii. Czy to wszystko wystarczy aby przyciągnąć do środka mieszkańców Warszawy i okolic?
Inwestor zapowiada, że intensywne prace nad nowym obiektem rozpoczną się jeszcze w bieżącym miesiącu. Jak zwykle przy tego typu obiektach najpierw z placu budowy trzeba będzie usunąć warstwę gruntu, w miejscu którego powstanie podziemny parking. W tym wypadku, będzie to aż 600 000 m³ - to mniej więcej 3/4 objętości całego Pałacu Kultury i Nauki razem z Salą Kongresową i wszystkimi bocznymi skrzydłami najwyższego polskiego budynku.
Podzielcie się w komentarzach swoją opinią na temat architektury nowej galerii handlowej. Czy znanym pracowniom udało się wyjść poza typowy schemat i stworzyć naprawdę ciekawy obiekt?
- Więcej o:
Największa warszawska galeria handlowa jeszcze urośnie. Rozbudowa Arkadii
[MAKABRYŁA] Ścianą w okna, czyli galeria handlowa w Kwidzynie
Centrum Galaxy w Szczecinie. Odnowione i większe. Znamy szczegóły rozbudowy
Galeria Warmińska gotowa. Wizualizacje kontra rzeczywistość, jak wyszło?
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach