Trudne parkowanie? Ta aplikacja wskaże wolne miejsce
Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum miasta to niejednokrotnie prawdziwe wyzwanie. Długie krążenie wąskimi uliczkami to zajęcie nie tylko frustrujące, ale wiążące się także z bardziej wymiernymi problemami. To strata czasu, paliwa, dodatkowe zanieczyszczenie środowiska, hałas, czy wreszcie większe korki generowane zupełnie niepotrzebnym ruchem. Czy w Warszawie niedługo wszystko się zmieni, a wolne miejsca będą znajdować się same?
W stolicy rozpoczęły się właśnie testy nowej mobilnej aplikacji, która wskaże kierowcom wolne miejsca parkingowe w wybranej lokalizacji. Brzmi jak koniec sennego koszmaru! Będąc w okolicy wystarczy zaznaczyć docelową lokalizację, a na ekranie naszego smartfona pojawią się zielone kółka oznaczające miejsca, w których będziemy mogli zostawić samochód.
Jak to działa i skąd miasto wie, które miejsce jest aktualnie dostępne? Na razie system objął bardzo niewielki obszar - okolice Dworca Centralnego i Placu Konstytucji. Rozpoznawaniem, które miejsca są wolne zajmują się tam specjalne systemy techniczne. Przy dworcu jest to system kamer monitoringu skierowanych na miejsca parkingowe, na Placu Konstytucji są to niewielkie czujniki montowane w poziomie miejsc parkingowych. Przesyłają one sygnał do bazy, która otrzymane dane przetwarza i w formie graficznej udostępnia je kierowcom.
Po wybraniu lokalizacji system wskaże aktualizowane co minutę wolne miejsca parkingowe. Możliwe też będzie wybranie jednego z nich i wyznaczenie optymalnego dojazdu wykorzystującego nawigację GPS.
W fazie testów trwających do końca grudnia będą zbierane informacje o każdym z dwóch systemów, uwagi i pomysły kierowców na temat działania aplikacji i możliwych udoskonaleń. Aplikację SmartParking można na razie pobrać na urządzenia z systemem Android. Jeśli pomysł się sprawdzi, aplikacja będzie dostępna także na innych platformach, a obszar objęty działaniem aplikacji zostanie rozszerzony na całą strefę płatnego parkowania. Testy aplikacji potrwają do końca grudnia.
- Więcej o:
Jan Pfeifer zwycięzcą make me! Projekt niezwykłego Instrumentu Miejskiego
W Amsterdamie powstanie podwodny parking rowerowy
Parking też może być ładny!
Kolejne stacje II linii metra bez "motylków". Budowa już na wiosnę
12 niezwykłych miejsc dla cyklistów
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards