Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

NAWA - pawilon rzeźba na wrocławskiej Wyspie Daliowej

red
NAWA - Oskar Zięta

Wyspa Daliowa to najmniejsza z wrocławskich wysp. Niedługo być może stanie się jednak jedną z najczęściej odwiedzanych. Wszystko za sprawą nowej instalacji Oskara Zięty, która powstanie na wyspie w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Przed wojną na wyspie znajdowało się kilka budynków mieszkalnych. Dziś ten teren to niewielki i nieco zapomniany zieleniec, na którego nigdzie nie jest po drodze i na który nie bardzo po co jest specjalnie zawitać. Być może wkrótce sytuacja ulegnie radykalnej zmianie. Na wyspie powstanie instalacja NAWA zaprojektowana przez Oskara Ziętę.

Projekt to połączenie rzeźby i otwartego pawilonu, który ma szansę stać się jednym z bardziej charakterystycznych obiektów na mapie Wrocławia. Oprócz samej rzeźby powstanie także druga piesza kładka prowadząca na wyspę. Położona nad miejską ścieżką instalacja będzie więc mogła stać się punktem podczas miejskich spacerów. Czy dzięki zaplanowanym działaniom na wyspę znów wróci miejskie życie?

Mimo artystycznego charakteru, rzeźba będzie pełniła też funkcje społeczne w przestrzeni publicznej. W procesie jej projektowania równie ważne, co estetyka, było badanie społecznego oddziaływania. Zastanawiano się jak NAWA wpisuje się w otoczenie i jak będzie działać na odbiorców – zarówno mijających ją z zewnątrz, jak i przechodzących pod nią - takie informacje znajdujemy w oficjalnym opisie instalacji Oskara Zięty.

Instalacja przybierze formę kolejno następujących po sobie łuków o różnych wymiarach. Zakrzywiona przestrzeń będzie otwierała z wnętrza widoki na wybrane obiekty i ciekawe perspektywy. Atrakcją będzie też odbijająca otoczenie lustrzana powierzchnia elementów wykonanych z polerowanej stali. Ciekawostką jest, że wszystkie łuki, mimo kilkunastu metrów wysokości będą wykonane z blachy o grubości jedynie 2 mm. Wszystko dzięki opracowanej przez samego artystę technologi FIDU polegającej na nadmuchiwaniu zespawanych wykrojów z blachy. Technologia ta pozwala radykalnie zmniejszyć zużycie materiału, a co za tym idzie także wagę elementów konstrukcyjnych. Dotychczas powstawały w niej głównie niewielkie obiekty wnętrzarskie. NAWA, będzie pierwszym obiektem o tak dużej skali.

Zobacz film pokazujący metodę tworzenia przedmiotów w technologii FIDU:

Przy projektowaniu pawilonu Oskar Zięta sięgnął po projektowanie parametryczne. To również swoista nowość w architekturze. Ostateczny kształt instalacji jest wynikiem komputerowej analizy danych. Po podaniu parametrów jakie chcemy osiągnąć program komputerowy podpowiada optymalne rozwiązania. Takie działanie z pewnością nigdy nie zastąpi architekta, ale z pewnością może usprawnić cały żmudny proces analiz niezbędnych do podjęcia projektowania.

Dzięki płynnie wyciągniętym w górę łukom, rzeźba doskonale wpisuje się w krajobraz. Bioniczne kształty dają wrażenie, jakby całość naturalnie wyrastała z ziemi. Jednocześnie łukowa konstrukcja nawiązuje do pobliskich zabytków jak Ossolineum, wieża kościoła na Piasku, Hala Targowa czy Ostrów Tumski - mówi Oskar Zięta.

ZOBACZ PROJEKT PAWILONU >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Lekki jak chmura. Cloud Pavilion z Szanghaju
Niczym górka w parku.Pawilon ze sztuką na warszawskim Jazdowie
Prehistoryczne głazy w londyńskim parku. Pawilon Serpentine już działa!

Skomentuj:

NAWA - pawilon rzeźba na wrocławskiej Wyspie Daliowej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej