Mieszkania w starym spichlerzu [KAZIMIERZ DOLNY]
Spichlerz Bliźniaczy z to jeden z najstarszych obiektów Kazimierza Dolnego. Pierwsze wzmianki o budynku pochodzą z 1543 roku co pozwala też budynkowi nadać miano jednego z najstarszych zachowanych do dziś polskich spichlerzy.
Historia Spichlerza Bliźniaczego z Kazimierza Dolnego jest długa i jak to zwykle bywa - nie zawsze była szczęśliwa. Pod koniec XVIII wieku budynek został mocno uszkodzony przez pożar, nie oszczędziły go też działania wojenne. W efekcie do dziś przetrwała tak naprawdę jedynie połowa "bliźniaka" - pierwotnie budynek składał się z dwóch identycznych części, z których dziś możemy oglądać już tylko jedną. Długa i burzliwa historia ma jednak szczęśliwe zakończenie. Po trwających sześć lat pracach renowacyjnych dziś - budynek ma nową funkcję i znów cieszy oko.
Budynek całkowicie zmienił funkcję. W zabytkowym wnętrzu powstała nowa konstrukcja pozwalająca w środku na zaplanowanie mieszkań i apartamentów. Budynek zyskał także część podziemną, w której powstała część biznesowa z salą konferencyjną wyposażoną w pełne zaplecze.
Nowa funkcja jest szansą, że użytkowany budynek zyska właścicieli - a tym samym opiekunów, którzy zadbają o jego odnowioną elewację. Najważniejsze jednak jest, że remont przeprowadzony według projektu pracowni Projekt PBPA uszanował istniejącą strukturę, a rewitalizacja nie była tylko zasłoną do budowy zupełnie nowego budynku, który gdzieś na tyłach skromnie ukrywałby fragment dawnej ściany.
Rewitalizacja obiektu trwała sześć lat, w ramach prac odtworzono brakujące dwie szkarpy w elewacji wschodniej. W nowym dachu krytym dachówką na północnej i południowej połaci dachowej wykonano lukarny stanowiące doświetlenie trzech kondygnacji budynku. Dla przywrócenia historycznie najbliższego charakteru budynku jako wykończenie fasady zastosowano tynki szlachetne o jednolitej gramaturze i zróżnicowanej fakturze w ciepłych kolorach między bielą a beżem. W celu uwidocznienia naturalnej struktury muru oraz architektonicznej historii spichlerza pozostawiono wolne od tynku szkarpy znajdujące się na narożach oraz na wschodniej elewacji budynku.
Jest to nasz unikatowy projekt rewitalizacyjny, mimo faktu, iż prowadzimy obecnie także inne projekty rewitalizacyjne, jak Kozubnik Spa Resort w Beskidzie Małym. Projekt kazimierski jest jednak wyjątkowy w skali kraju. W życiu firmy inwestycyjno-deweloperskiej nieczęsto się zdarza, aby oddawać do użytku obiekt liczący niespełna 500 lat, obiekt luksusowy, na dodatek w tak urokliwym mieście, jak Kazimierz Dolny. [...] Razem ze służbami konserwatorskimi włożyliśmy olbrzymi wysiłek w to, aby w stopniu maksymalnym przywrócić Spichlerzowi Bliźniaczemu wygląd jak najbardziej zbliżony do czasu, gdy powstawał - opisuje inwestycję prezes inwestora - firmy Sawa Apartments Marian Okręglicki.
Skomentuj:
Mieszkania w starym spichlerzu [KAZIMIERZ DOLNY]