Dobra Architektura nie tylko w miastach - Centrum Administracyjne w Szycach
Większość inwestycji, które pojawiają się na naszych łamach to inwestycje z dużych ośrodków miejskich. Nic w tym dziwnego - to tam swoje siedziby ma wiele firm i instytucji, tam jest duży kapitał i zapotrzebowanie na przestrzenie komercyjne. Z drugiej strony publiczne inwestycje w mniejszych miastach czy na wsi, to często niezbyt udane realizacje nieudolnie próbujące podszywać się pod minione style architektoniczne. Centrum Administracyjne w Szycach w gminie Wielka Wieś, to znakomity przykład na to, że jakość architektury nie zależy od lokalizacji, a nowoczesne i ciekawe budynki mogą być realizowane także w niewielkich miejscowościach.
Projekt Centrum Administracyjnego w Szycach w gminie Wielka Wieś został wybrany w konkursie. Większość tego typu projektów powstaje w wyniku przetargów, w których najważniejszym, jeśli nie jedynym kryterium wyboru jest cena. Estetyka najczęściej w ogóle nie jest brana pod uwagę. Efektem takiej polityki są często koszmarki architektury, które później straszą przez lata i stanowią nie lada problem dla następnych ekip, którym zależy na budowaniu dobrego wizerunku.
Gmina Wielka Wieś zdecydowała o wyborze projektu w ramach konkursu architektonicznego - taka forma wyboru gwarantuje możliwość wielokryteriowej oceny i możliwość wyboru najlepszej koncepcji spośród tych złożonych w konkursie. Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu nagrody pracowni OVO Grąbczewscy Architekci, która zaproponowała nowoczesny budynek subtelnie nawiązujący do okolicznej architektury i przestrzeni.
W nowym budynku swoją siedzibę znalazły Urząd i Rada Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, biblioteka oraz Gminny Zakład Komunalny. Część budynku została przeznaczona także na cele komercyjne - aptekę, restaurację, cukiernię, kwiaciarnię oraz biura na wynajem. Taki dobór funkcji sprawia, że w budynku można nie tylko załatwić wszystkie sprawy administracyjne, ale sprawia, że rzeczywiście staje się on lokalnym centrum, w którym można także załatwić drobne sprawunki czy spędzić czas wolny.
Układ budynku przybrał formę pasmową naprzemiennych zamkniętych kubatur i otwartych lub częściowo przeszklonych przestrzeni otwartych. To nawiązanie do sąsiedniej równoległej zabudowy kalenicowej i rysunku okolicznych pól. Również materiał budowlany, który pojawił się na elewacji - łamany wapień to nawiązanie do okolicznych skał stanowiących jedną z atrakcji gminy.
Przed budynkiem wytworzony został publiczny plac.
Duży plac wejściowy nazwany Placem Wspólnoty ma być miejscem uroczystości, imprez oraz codziennej rekreacji, a także stanowić odpowiednie przedpole dla zespołu projektowanych budynków. Na placu umieszczono obelisk zainspirowany herbem gminy, fontannę oraz uzupełniające elementy małej architektury.Zaproponowaliśmy rozwiązanie placu jako płaszczyzny pokrytej jasną kostką, z pozostawieniem niewielkich pól zieleni wokół zachowanego starodrzewu. Wejścia do budynków są podkreślone pasmami posadzki z czarnej kostki - opisują projekt jego autorzy Barbara i Oskar Grąbczewscy.
Ale plac frontowy to nie jedyna przestrzeń publiczna dostępna dla mieszkańców. Pomiędzy kamiennymi skrzydłami budynku powstały także dwie mniejsze, bardziej kameralne dziedzińce zakomponowane w formie ogrodów. Będą one miejscem odpoczynku i wyciszenia zarówno dla odwiedzających Centrum, jak i dla pracowników i użytkowników Urzędu oraz budynku usługowego.
Przemyślana forma budynku sprawia, że jest on nie tylko atrakcyjny wizualnie i nie tylko zapewnia pomieszczenia pracy lokalnych urzędników, ale może stanowić także wizytówkę firmy pokazując ją jako dobrze zorganizowaną i dbającą o rozwój i estetykę. Różnorodność funkcji i stworzenie przestrzeni publicznych pozwoli z kolei na integrację mieszkańców i wytworzenie lokalnej wspólnoty.
- Więcej o:
To najdroższy budynek urzędu samorządowego w Polsce. Wart swojej ceny?
Nowy Ratusz w Zduńskiej Woli
Tropiciele Makabrył: nowy Urząd Gminy w Pacanowie
Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - wieści z budowy [ZDJĘCIA]
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach