Spark - warszawski wysokościowiec od Kuryłowicz & Associates. Budowa ruszyła
Niemalże każdego dnia do mediów przedostają się kolejne informacje o nowych inwestycjach w rejonie warszawskiej Woli. To z pewnością jeden z najintensywniej rozwijających się rejonów naszej stolicy. Do grona nowych inwestycji dołączył właśnie kompleks Spark, którego budowa właśnie ruszyła na terenie wolskiego serka przy skrzyżowaniu al. Solidarności i Okopowej.
Cały kompleks będzie składał się z trzech budynków - dwóch niższych i stojących w narożniku działki 130 metrowej wieży. W pierwszym etapie firma SKANSKA planuje powstać jeden z niższych, dziewięciopiętrowych budynków, prace nad częścią wieżową rozpoczną się w trzecim etapie.
Łącznie wszystkie budynki zapewnią 70 000 mkw. powierzchni najmu, czyli mniej więcej tyle, ile dziesięć boisk piłkarskich na Stadionie Narodowym.
Za projekt budynku odpowiada pracownia Kuryłowicz & Associates, która coraz częściej pojawia się w kontekście warszawskich wieżowców (wieżowiec w miejscu Emilli, wieżowiec koło Sali Kongresowej).
Z uwagi na to, że charakter lokalizacji określany jest w dużej mierze przez przebiegające tu arterie komunikacyjne, chcieliśmy stworzyć zespół budynków o niebanalnej, charakterystycznej architekturze, który będąc dostępnym i otwartym na otoczenie poprawi jakość okolicznej przestrzeni. Architektura zespołu będzie stonowana, elegancka i jednolita. Operujemy wspólną paletą środków wyrazu dla wszystkich budynków indywidualizując je szczegółami. Jednym z głównych założeń było stworzenie wspólnej przestrzeni wewnętrznej, pomimo niezależności poszczególnych budynków. Dziedzińce wewnętrzne poprzez różne formy rozcięć powiązane są zarówno z al. Solidarności jak i ul. Wolską tworząc wspólną przestrzeń o charakterze publicznym i eliminując bariery charakterystyczne dla kwartałów zabudowy o pierzejach ciągłych. Wzdłuż al. Solidarności od narożnika z ul. Okopową zaplanowano stworzenie podłużnego placu – przestrzeni miejskiej z zielenią i elementami małej architektury, który niejako wpełza w głąb kwartału - mówi Jacek Świderski z Kuryłowicz & Associates
Od zewnątrz budynek ma gładką prawie jednorodną formę, z delikatnymi podziałami obejmującymi pasy złożone z kilku pięter. To raczej architektura, stawiająca na proste i eleganckie rozwiązania, nie na spektakularne, krzykliwe efekty. To dobra wróżba dla Woli, która przez mnogość pragnących wyróżnić się inwestycji może ostatecznie przypłacić to chaosem i bałaganem przestrzennym.
Dobrą wróżbą dla nowego budynku zdaje się też ostatnia wysokościowa realizacja pracowni - biurowiec Q22, której budowa zbliża się właśnie do końca. Prawie gotowy gmach dobrze prezentuje się nie tylko na wizualizacjach, ale co dużo ważniejsze także w rzeczywistości. Trzymamy kciuki, aby przypadku wolskiego projektu było podobnie.
W komunikacie o nowym budynku firma Skanska podkreśla, że architekci myśleli nie tylko o formie zewnętrznej, ale, że całość została także dokładnie i skrupulatnie zaplanowana, tak by cały budynek był funkcjonalny i przyjazny. Kompleks Spark ma otrzymać nie tylko certyfikaty ekologiczne, ale także certyfikat "Budynek bez barier" przyznawany obiektom dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewidziano także szereg małych, ale ważnych dodatków i udogodnień, jak miejsce na ule na dachu, czy poidełka dla czworonogów zaplanowane w przyziemiu budynku.
Skomentuj:
Spark - warszawski wysokościowiec od Kuryłowicz & Associates. Budowa ruszyła