Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jeszcze nie powstał a już budzi kontrowersję. Budynek-laboratorium z Bydgoszczy

red

Bydgoski Uniwersytet Techniczno - Przyrodniczy planuje nowego budynku dydaktycznego. W jego wnętrzu mają się znaleźć laboratoria badawcze pozwalające na poznawanie wiedzy związanej z architekturą i budownictwa w praktyce. Od zewnątrz budynek ma zyskać wyjątkową formę, która już teraz wywołała ożywioną dyskusję.

BAIRI
BAIRI
mat. UTP w Bydgoszczy

HIT czy KIT? Opinii na temat planowanej rozbudowy Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska UTP w Bydgoszczy jest wiele i są skrajnie różne. Pewne jest jedno - budynek budzi emocje i nie można przejść obok projektu obojętnie.

W swoim założeniu budynek ma łączyć dziś trochę oddzielne branże od urbanistyki przez architekturę po budownictwo i materiałoznawstwo oraz dawać okazję do wzajemnego zrozumienia problematyki poszczególnych dziedzin związanych z budową. Nowy obiekt ma być swojego rodzaju poligonem doświadczalnym, na którym studenci będą osobiście mogli badać zastosowane rozwiązania. Część ścian budynku ma być w pełni wymienialna - z pomocą przyjdzie tutaj specjalny żuraw umieszczony na stałe na dachu budynku. Także wszelkie instalacje poprowadzone będą na zewnątrz ścian, a studenci wraz z kadrą profesorską będą mogli wprowadzać w nich zmiany i obserwować efekty działań.Taka konstrukcja umożliwi też testowanie nowych rozwiązań opracowywanych przez środowiska związane z biznesem.

Ze względu na swoją funkcję budynek został nazwany Bydgoskim Akceleratorem Interdyscyplinarnych Rozwiązań Inżynierskich (BAIRI).

BAIRI ma za zadanie służyć wielu kierunkom nauczania, a w konsekwencji także dawać możliwość wprzęgnięcia potencjału w działalność badawczą na tych polach. Poczynając od architektury, przez konstrukcje budowlane, mechanikę budowli, ?zykę budowli, inżynierię środowiska, po kombinacje wyżej wymienionych, a nawet łączenie dyscyplin inżynieryjnych z innymi, powiązanymi z kształtowaniem rozwiązań środowiskowych, budowlanych, związanych z otoczeniem człowieka – laboratorium stwarza okazję do doświadczania, analizowania i przyswajania sobie uwarunkowań generowanych przez techniczne aspekty budowlane, mające jednak głębokie reperkusje nie tylko na polu technicznym, ale i socjologicznym, psychologicznym i środowiskowym.

Za architekturę nowego budynku odpowiada kierownik Katedry Architektury Wydziału Budownictwa UTP, architekt Robert Barełkowski. I to właśnie architektura wzbudza największe kontrowersje. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do lekkich, często ażurowych i szklanych struktur, tymczasem zaprojektowany nowy gmach UTP to masywna bryła z rzeźbiarską, nieco brutalistyczną i zdekonstruowaną fasadą z surowego betonu. Na razie możemy oglądać jedynie wizualizacje, ale władze uczelni otrzymały już pozwolenie na budowę, więc jest szansa, że budynek niedługo zacznie powstawać.

Bryła na pewno jest nietypowa i przybiera odważną formę. Odpowiedzcie w naszej sondzie czy zaproponowane rozwiązanie to Waszym zdaniem HIT czy KIT.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jeszcze nie powstał a już budzi kontrowersję. Budynek-laboratorium z Bydgoszczy