Dom jak wielki X - czyli jak pogodzić sprzeczne kierunki
Patrząc na projekt domu w Czarnowie widzimy dynamiczną strukturę dwóch brył ułożonych jedna na drugiej i obróconych względem siebie o kąt 35 stopni. Ale takie niecodzienne rozwiązanie nie jest jedynie zabiegiem formalnym, ale wynika z przyjętych założeń projektowych i ma na celu zwiększenie komfortu użytkowników. Czemu służy takie nietypowe rozwiązanie?
Pogodzenie sprzecznych kierunków które decydują o kształcie budynku to kwestia, z którą nie raz musiał się zmierzyć chyba każdy architekt. Strony świata zapewniające odpowiednie nasłonecznienie, ciekawy widok czy dla odmiany uciążliwe sąsiedztwo lub nietypowy kształt działki - wszystkie te czynniki determinują ustawienie budynku. Co jednak zrobić gdy zależnie od rozpatrywanego czynniku lepiej stworzyć inną formę?
Architekci z pracowni Z3Z Architekci postanowili, że zamiast iść na kompromisy i ustępstwa zaprojektują dom, którego górna kondygnacja będzie obrócona w stosunku do parteru o 35 stopni.
Takie rozwiązanie, choć trudniejsze konstrukcyjnie pozwoliło zdynamizować sylwetkę budynku, ale także przyczyniło się do optymalnego rozplanowania budynku zarówno wobec drogi, kierunków świata jak również otwarć widokowych.
Parter, w którym zaplanowana została strefa dzienna umiejscowiona została pod skosem do granicy działki, za to frontalnie do bramy wjazdowej, co podkreśla zapraszający charakter strefy wejściowej i ułatwia parkowanie w podcieniu tworzonym przez nadwieszające się pierwsze piętro. Nadwieszenie to powstało w wyniku przekręcenia strefy nocnej mieszczącej się na piętrze tak, aby okna sypialni wychodziły na południowy wschód, zamiast na południowy-zachód tak jak ma to miejsce w przypadku okien na parterze. Taki obrót sprawił też, że pomieszczenia otwierają się na spokojniejszą i bardziej zalesioną stronę działki.
W projekcie uwagę zwracają także dwie wystające bryły, które przełamują prosty okład budynku. Obydwie stanowią powiększenie głównej sypialni. Szklana stanowi efektowne wyjście na taras znajdujący się nad wysuniętą w tym miejscu bryłą parteru, drewniana zaś to wysunięta poza obrys budynku szafa wnękowa.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom X pod Warszawą
Dom w cenie kawalerki. Architekci zbudowali go dla siebie
Dom w szczerym polu. Nowy projekt Ultra Architects
Willa w Kampinoskim Parku Narodowym
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]