Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zabytkowa hala znów wygląda wspaniale. Budynek z historią w tle

red
Hala "Nowa Siódemka" we Wrocławiu - Major Architekci

Wrocławska hala "Nowa Siódemka" to jeden z tych zabytków, które spotkał szczęśliwy los i po długiej i burzliwej historii znów funkcjonują i cieszą oko. Oczyszczone elewacje znów są powodem do dumy a docieplone wnętrze zapewnia komfortowe warunki pracy. Jak widać - wcale nie trzeba wszystkiego pokrywać styropianem, aby we wnętrzach zapanował komfort termiczny.

Hala W-7/44 jest częścią kompleksu dawnych zakładów Linke-Hofmann-Werke. Oddany do użytku w 1940 budynek dość krótko pełnił jednak funkcję, dla której został zaprojektowany. W połowie 1944 budynek stał się filią obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Na antresoli zorganizowano pomieszczenia dla 800 - 1200 więźniów, parter zaś był miejscem ich pracy. Rok później budynek był miejscem walk - działania wojenne prawie całkowicie pozbawiły go szklenia oraz w znacznym stopniu naruszyły stalową konstrukcję.

Po wojnie budynek stał się częścią kompleksu PAFAWAG, a w jego wnętrzach uruchomiono produkcję węglarek. W latach 90 produkcja została zatrzymana a opuszczony budynek przez wiele lat niszczał i zaczynał zamieniać się w ruinę.

Z pomocą nadszedł gruntowny remont połączony z modernizacją wnętrz hali. zaprojektowany w pracowni Major Architekci remont obejmował pieczołowite konserwatorskie prace przy elewacji, dzięki którym odzyskały one swój pierwotny wygląd. Ale jak często w tego typu przypadkach bywa - stalowo-ceglana konstrukcja budynku nie zapewniała odpowiedniej termoizolacyjności.

Aby nie trzeba było docieplać budynku od zewnątrz, co zasłoniłoby zabytkową elewację architekci zaproponowali wstawienie do wnętrza struktury z przezroczystego poliwęglanu. Takie rozwiązanie pozwoliło na zachowanie oryginalnego wyglądu przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu termicznego.

Rozszerzono również funkcję hali. Poza przestrzenią przemysłowo-magazynową, miejsce w niej znajdą również biura oraz muzeum upamiętniające ofiary obozu pracy.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

W hitlerowskiej fabryce powstaje największy biurowiec Wrocławia
Osiedle Park Hill. Metamorfoza betonowego giganta
Metamorfoza biurowca z lat 80. Śmiała zmiana elewacji i wnętrz

Skomentuj:

Zabytkowa hala znów wygląda wspaniale. Budynek z historią w tle

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej