Architektura na plakaty! Najlepsze polskie budynki w graficznym wydaniu
Niektóre budynki przedostały się do kultury masowej i są symbolami. W europie zachodniej nikogo nie dziwi poduszka z nadrukowanym londyńskim budynkiem Trellick Tower czy talerz ozdobiony wizerunkiem osiedla Barbican. Czy polskie budynki mają szansę na taką sławę?
Prosta, minimalistyczna graficzna forma plakatów Rafała Stefanowskiego podkreśla najważniejsze cechy budynków. Na swoich plakatach warszawski architekt postanowił zebrać najwybitniejsze współczesne polskie realizacje.
W pewnym momencie oglądając materiały dotyczące różnych budynków, zdałem sobie sprawę, że nie ma jednego miejsca w którym te najlepsze polskie budynki występowałyby razem. Są plebiscyty, są głosowania internautów itd. ale dzieli je zawsze czas realizacji, różna funkcja czy miejsce realizacji jak również to, że jeden budynek wygrał z innym wyniku głosowania podczas kiedy oba są równie dobre - mówi Rafał Stefanowski.
Antidotum na to, ma być seria plakatów pokazujących najbardziej uznane polskie budynki za pomocą prostych graficznych plakatów. Wśród pierwszej trzynastki architekt wyróżnił m.in. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Bydgoską siedzibę BRE Banku czy Dom Aatrialny Roberta Koniecznego.
Czy zebrane w jednym miejscu mają stać się popularną serią, która pojawi się jako dekoracja w naszych domach i biurach? Napiszcie w komentarzach co sądzicie o takich graficznych plakatach i czy widzielibyście je u siebie na ścianie.
- Więcej o:
- sztuka
Plakaty znad morza. Kultowe polskie ośrodki wypoczynkowe
Karty do gry Architektura w Szczecinie
Czerwona Wenecja od Paula Clemence'a
Plakatem w miejski nieład
Takich budynków już nie ma. Retro-plakaty z architekturą PRL-u
Londyńczycy chcą się ich pozbyć. Graficy z Polski ruszyli z pomocą
Miasto, które bawi. Humorystyczne instalacje niemieckiego artysty
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote