Tymczasowy pawilon przed katedrą Notre Dame w Paryżu
Zaprojektowany przez pracownię Gensler transparentny pawilon z ruchomymi panelami, stanąłby przed katedrą Notre Dame w Paryżu. Byłoby to miejsce, w którym odbywałyby się nabożeństwa, targi, wystawy i spektakle.


Architekci z pracowni Gensler, zaprezentowali projekt tymczasowego pawilonu, który miałby stanąć na placu przed katedrą Notre Dame. Jest to odpowiedź na apel rektora Notre-Dame ks. Patricka Chauveta i burmistrza miasta o stworzenie miejsca, w którym w czasie remontu 850-letniej katedry mogłyby odbywać się nabożeństwa.
Pawilon Notre-Dame nie pełniłby jedynie funkcji tymczasowej świątyni. Byłby miejscem, w którym organizowane byłyby targi i koncerty. Obiekt miałby dokładnie takie same wymiary, jak nawa główna katedry. Dach miałby być wykonany z poduszek etylenowo-tetrafluoroetylenowych (EFTEC). To bardzo lekki (w porównaniu do szklanych struktur), w pełni przeźroczysty i wytrzymały materiał.

Ściany tworzyłby ruchome panele z transparentnych płyt poliwęglanowych. Panele można byłoby dodawać, usuwać lub obracać, aby np. zamknąć pawilon na czas uroczystości religijnych lub otworzyć go na czas targów. Pewnym symbolem byłaby rama pawilonu wykonana ze zwęglonego drewna.
Przypomnijmy, w 2016 roku pracownia Gensler zaprojektowała pływający budynek ze stali i szkła, który unosiłby się na Tamizie. Miał on być tymczasową siedzibą parlamentu Wielkiej Brytanii, podczas remontu starego obiektu.

- Więcej o:
Katedra Notre Dame w Paryżu będzie wyglądać jak przed pożarem. Senat przyjął ustawę
Gustafson Porter + Bowman projektują nowe tereny zielone przy Wieży Eiffla
Ogród na Notre Dame - kolejny pomysł na nowy dach katedry
Paryż to nie tylko Luwr i urokliwe kamienice. Postmodernistyczne osiedla stolicy Francji
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika