The Coral - domowa hodowla alg. Dla zdrowia i czystego powietrza
Szesnaście kubików zawieszonych na ścianie, każdego dnia zmieniające odcień zieleni, to The Coral - koncept założyciela koreańskiego studia projektowego Ulrim, Hyunseoka An na zrównoważoną i bogatą dietę oraz poprawę jakości powietrzna w naszym mieszkaniu. Wewnątrz kubików rosną bowiem algi.
Algi to wodorosty, uchodzące za tzw. "super food". Już w 1974 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, podczas Światowej Konferencji Żywnościowej uznała je za idealną żywność dla ludzkości, pokarm, który może uratować świat. NASA (amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) od wielu lat wysyła algi na misje kosmiczne, uważając je za doskonały suplement diety. Wodorosty są bowiem bogate w błonnik i proteiny oraz sód, wapń, żelazo, potas i witaminy. Usuwają również toksyny z organizmu i kontrolują ciśnienie krwi. Przy tylu walorach, dlaczego ich nie spożywamy? Bo wyglądają, mówiąc najogólniej – fatalnie.
Ale oto Koreańczyk Hyunseoka An, w ramach pracy magisterskiej na Rhode Island School of Design, przedstawił projekt domowej farmy alg, która jest nie tylko użytkowa (algi, oprócz walorów zdrowotnych, oczyszczają także powietrze – są w stanie pochłonąć 10 razy więcej dwutlenku węgla niż rośliny lądowe), ale i estetyczna – to żywe dzieło sztuki.
Oto 16 szklanych płytek wypełnionych substancją, w której rosną wodorosty. W każdej płytce znajduje się ich ok. 2 g. Kiedy ciecz zmieni kolor: z przezroczystego, poprzez odcień mięty stanie się ciemnozielona, oznacza, że algi są gotowe do spożycia. Teraz wystarczy zdjąć kubik, wyjąć wodorosty, zjeść je i „nastawić" kolejną porcję. Algi będą się odbudowywać około 2 tygodni. Ponieważ algo dobrze jest spożywać co drugi dzień, domowa hodowla wystarczy na 32 dni, czyli miesiąc z górką.
The Coral to nie pierwszy projekt z algami "w rolach głównych". Francuskie studio XTU Architects opracowało koncepcję czterech skręconych szklanych wież w Hangzhou (Chiny) z bio-fasadami pokrytymi panelami z algami, a biuro architektoniczne EcoLogicStudio z siedzibą w Londynie wykorzystało fotosyntezę w algach, aby usunąć zanieczyszczenie powietrza, przymocowując „żywe kurtyny” do fasad istniejących już budynków.
- Więcej o:
- ekologia
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy